PolskaSzef krakowskiego IPN będzie kandydował na prezydenta Krakowa

Szef krakowskiego IPN będzie kandydował na prezydenta Krakowa

Dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof.
Ryszard Terlecki powiedział, że zgodził się być
kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa. Ja się
zgodziłem, PiS wyraziło zgodę na wystawienie mojej kandydatury -
poinformował.

Prof. Terlecki zaznaczył, że czeka jeszcze na oficjalną decyzję partii. Przyznał, że w środę telefonicznie rozmawiał z przebywającym w USA prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Terlecki nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Pytany czy wstąpi w szeregi tego ugrupowania odparł: póki co jestem w IPN, wiąże mnie ustawa i nie mogę należeć do partii.

Kandydatura Terleckiego była już rozważana, kiedy PO i PiS chciały wystawić wspólnego kandydata na prezydenta Karkowa. Do porozumienia takiego jednak nie doszło i Platforma ostatecznie wystawiła posła Tomasza Szczypińskiego.

O tym, że Terlecki będzie kandydatem PiS na prezydenta Krakowa napisała czwartkowa "Rzeczpospolita".

W środę "Gazeta Wyborcza" doniosła, że premier Jarosław Kaczyński zaproponował kandydowanie na prezydenta Krakowa ministrowi koordynatorowi służb specjalnych Zbigniewowi Wassermannowi. Wassermann mówił w środę, że rozważa tę propozycję.

Rzecznik ministra Wassermanna Krzysztof Łapiński poinformował, że Wasserman nie będzie kandydował na urząd prezydenta Krakowa. Jak dodał, Wassermann zdecydował się kontynuować swoją misję w rządzie.

Ryszard Terlecki (ur.1949), jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorem zwyczajnym historii. Od 1977 roku jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Nauki PAN (poprzednia nazwa: Instytut Historii Nauki, Oświaty i Techniki), od 1999 r. profesorem w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, a od 2000 r. naczelnikiem Biura Edukacji Publicznej w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2006 roku dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Publicysta, redaktor i współpracownik wielu czasopism (m.in. współzałożyciel i redaktor naczelny "Czasu Krakowskiego", w latach 1996-1998 redaktor naczelny dziennika "Nowiny" w Rzeszowie), a w latach 1998-2002 radny miasta Krakowa. Autor książek, m.in.: "Oświata i popularyzacja nauki w Galicji w okresie autonomii", "Dyktatura zdrady. Polska w 1947 roku", "Profesorowie UJ w aktach UB i SB".

Znany jako zwolennik lustracji; w 2003 roku upublicznił znalezioną w IPN teczkę swojego ojca, cenionego pisarza historycznego Olgierda Terleckiego, który okazał się wieloletnim tajnym współpracownikiem SB. Przy tej okazji Terlecki wyjaśniał na łamach "Rzeczpospolitej", że należy "rozjaśniać mroczne zakamarki niedawnej przeszłości". Dokumenty wskazują, że mój Ojciec był jednym z trybów maszynerii zła. Mam nadzieję, że równocześnie był jej ofiarą - pisał.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)