Szef Komitetu Wojskowego UE w Sztabie Generalnym i BBN
Szef Komitetu Wojskowego UE gen. Patrick de Rousiers spotkał się z szefem BBN Stanisławem Koziejem, odbył też rozmowy w Sztabie Generalnym WP. Tematami spotkań były grupy bojowe UE, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz transformacja sił zbrojnych.
- Z ogromną radością obserwowałem końcowe przygotowania grupy bojowej UE do dyżuru w pierwszej połowie przyszłego roku - powiedział de Rousiers po rozmowach w Sztabie Generalnym. Podkreślił, że przyjazd do Polski to jego pierwsza zagraniczna wizyta na stanowisku szefa KW UE.
- Cztery lata temu ministrowie spraw zagranicznych i obrony zgodzili się na przygotowanie grupy bojowej UE w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Dzisiaj finalizujemy ten projekt w ramach Trójkąta Weimarskiego, wspólnie z armią niemiecką i francuską - przypomniał pierwszy zastępca szefa SGWP gen. broni Mieczysław Gocuł.
De Rousiers zaznaczył, że praktyczne wykorzystanie weimarskiej grupy bojowej będzie zależało od ewentualnej decyzji politycznej. - Będzie gotowa do użycia, gdy będzie decyzja polityczna, by jej użyć. Dlatego żołnierze ćwiczą - powiedział szef KW UE. - To bardzo ważne zobowiązanie Niemiec, Francji i Polski. Grupa może wykorzystana do szerokiego spektrum zadań na całym świecie, ostatnio dyskutowaliśmy w Brukseli możliwość użycia takich grup w Kongu - powiedział de Rousiers.
- Trwa certyfikacja, z wojskowego punktu widzenia jesteśmy gotowi zadeklarować pełną gotowość od 1 stycznia - dodał Gocuł.
Odnosząc się do wpływu debaty nad budżetem Unii na wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony, de Rousiers podkreślił znaczenie reorganizacji sił zbrojnych i wagę wspólnie finansowanych projektów. - W NATO mamy smart defence, w Unii analogiczną inicjatywę pooling and sharing. Ważne, by je kontynuować, bo to pozwoli zapewnić większą wydajność naszych sił zbrojnych i oszczędzić pieniądze - powiedział szef Komitetu Wojskowego UE.
Gocuł, pytany o praktyczne skutki podpisanej przez prezydenta ustawy ratyfikującej zakaz min przeciwpiechotnych, przypomniał, że polskie wojsko od kilku lat nie używa takich min. - Są one przechowywane w magazynach, teraz pozostaje pozbycie się i zutylizowanie tego typu zasobów, my już generalnie nie używamy tego typu sprzętu - powiedział.
Jak poinformowało BBN, w trakcie spotkania gen. de Rousiersa z ministrem Stanisławem Koziejem szef Komitetu Wojskowego przedstawił priorytety swej kadencji związane z europejskimi operacjami oraz usprawnianiem pracy instytucji odpowiedzialnych za wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony.
BBN podkreśliło, że de Rousiers i Koziej byli zgodni, iż nowa strategiczna wizja wspólnej polityki UE w obszarze bezpieczeństwa i obrony musi się opierać na wspólnych wartościach, wspólnej ocenie zagrożeń i wyzwań oraz szans, ale także na "opracowaniu katalogu wspólnych interesów". Szef BBN przedstawił inicjatywę Biura dotyczącą nowelizacji europejskiej strategii bezpieczeństwa, zwrócił też uwagę na przeprowadzony w ostatnim czasie Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego. Rozmowa dotyczyła także udziału w europejskich misjach, w tym kolejnej - wyszehradzkiej - grupy bojowej, którą Polska będzie współtworzyć w 2016 r.
Komitet Wojskowy UE to najwyższe gremium militarne w ramach Rady UE. Komitet jest forum konsultacji i współpracy w dziedzinie zapobiegania konfliktom i reagowania kryzysowego. W skład KW wchodzą szefowie sztabów generalnych państw członkowskich. Gen. de Rousiers objął stanowisko 6 listopada.
W czwartek gen. de Rousiers obserwował żołnierzy kończących na poligonie w Wędrzynie (Lubuskie) ćwiczenia "Common Challenge 12". przygotowujące do dyżuru polsko-francusko-niemiecką grupę bojową. Przez pół roku w ramach grupy weimarskiej będzie pełniło dyżur 3 tys. żołnierzy, w tym 2,2 tys. z Polski.