Trwa ładowanie...
d3eim7p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef Hezbollahu: porozumienie nuklearne wyklucza widmo wojny w regionie

Wstępne porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego, które Iran zawarł z sześcioma mocarstwami w ub. tygodniu, wyklucza widmo wojny regionalnej - ocenił szejk Hasan Nasrallah, lider Hezbollahu, szyickiej radykalnej organizacji w Libanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szejk Hasan Nasrallah
Szejk Hasan Nasrallah (AFP)
d3eim7p

Podkreślił, że "bez wątpienia porozumienie nuklearne będzie miało duże znaczenie dla regionu".

W wywiadzie udzielonym syryjskiej telewizji państwowej Al-Ichbarija szejk Nasrallah powiedział, że porozumienie to będzie zapobiegało konfliktowi w sytuacji, gdy - jak to ujął - "izraelski wróg zawsze groził, że zbombaruje irańskie obiekty (nuklearne), co niewątpliwie doprowadziłoby do wojny regionalnej".

Wspierany przez władze w Teheranie Hezbollah prowadzi wojnę przeciwko rebeliantom i dżihadystom w Syrii, tłumacząc, że chce bronić Libanu przez ekstremizmem.

d3eim7p

Przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarli w czwartek w Lozannie ramowe porozumienie, w którym znalazły się kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego; ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

Ramowe porozumienie zakłada, że ograniczenia w sprawie wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat. Główne elementy tego porozumienia to ograniczenie irańskich zdolności wzbogacania uranu o ponad dwie trzecie. Iran ma dysponować teraz ok. 6 tys. aktywnych wirówek (wobec 19 tys. obecnie).

W zamian za ograniczenie programu, amerykańskie i europejskie sankcje nałożone na Teheran będą stopniowo uchylane, ale dopiero po stwierdzeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że Iran wypełnia wynikające z umowy zobowiązania.

d3eim7p

Podziel się opinią

Share

d3eim7p

d3eim7p
Więcej tematów