Trwa ładowanie...

Szef CIA John Brennan: likwidacja porozumienia z Iranem byłaby "szczytem głupoty"

• "Szczytem głupoty" byłoby zlikwidowanie umowy atomowej z Iranem przez administrację Donalda Trumpa - ocenia John Brennan
• Zdaniem ustępującego szefa CIA, wzrosłoby wtedy zagrożenie, że Iran i inne państwa pozyskają broń atomową
• W 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego

Share
Szef CIA John Brennan: likwidacja porozumienia z Iranem byłaby "szczytem głupoty"Źródło: AFP, fot: Mark Wilson
d2raklq

Trump powinien zachować ostrożność

- Mogłoby to doprowadzić do rozwijania programu broni jądrowej w Iranie i przyczynić się do realizacji własnych programów przez inne państwa w regionie. Uważam więc, że byłoby szczytem głupoty, gdyby następna administracja miała zlikwidować to porozumienie - powiedział John Brennan w rozmowie z BBC.

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej ocenił też, że Donald Trump, jako prezydent, powinien zachować ostrożność, gdy będzie zabiegał o współpracę z Rosją w sprawie wojny w Syrii. - Prezydent elekt Trump i nowa administracja muszą ostrożnie podchodzić do obietnic Rosji. W mojej ocenie Rosja nie dała nam tego, co obiecywała - powiedział. Brennan wyraził też nadzieję na "poprawę relacji między Waszyngtonem i Moskwą".

W przeszłości mocno krytykował politykę obecnego prezydenta

Ogłoszony przez Trumpa kandydat na dyrektora CIA, republikański kongresmen z Kansas Mike Pompeo w przeszłości mocno krytykował politykę obecnego prezydenta Baracka Obamy, a szczególnie porozumienie nuklearne z Iranem. Donald Trump obejmie urząd prezydencki 20 stycznia.

d2raklq

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Marek Grabski

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2raklq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2raklq
d2raklq
Więcej tematów