Trwa ładowanie...

Szef CIA John Brennan: likwidacja porozumienia z Iranem byłaby "szczytem głupoty"

• "Szczytem głupoty" byłoby zlikwidowanie umowy atomowej z Iranem przez administrację Donalda Trumpa - ocenia John Brennan • Zdaniem ustępującego szefa CIA, wzrosłoby wtedy zagrożenie, że Iran i inne państwa pozyskają broń atomową • W 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego
Share
Szef CIA John Brennan: likwidacja porozumienia z Iranem byłaby "szczytem głupoty"
Źródło: AFP, Fot: Mark Wilson
dkq9e9x

Trump powinien zachować ostrożność

- Mogłoby to doprowadzić do rozwijania programu broni jądrowej w Iranie i przyczynić się do realizacji własnych programów przez inne państwa w regionie. Uważam więc, że byłoby szczytem głupoty, gdyby następna administracja miała zlikwidować to porozumienie - powiedział John Brennan w rozmowie z BBC.

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej ocenił też, że Donald Trump, jako prezydent, powinien zachować ostrożność, gdy będzie zabiegał o współpracę z Rosją w sprawie wojny w Syrii. - Prezydent elekt Trump i nowa administracja muszą ostrożnie podchodzić do obietnic Rosji. W mojej ocenie Rosja nie dała nam tego, co obiecywała - powiedział. Brennan wyraził też nadzieję na "poprawę relacji między Waszyngtonem i Moskwą".

dkq9e9x

W przeszłości mocno krytykował politykę obecnego prezydenta

Ogłoszony przez Trumpa kandydat na dyrektora CIA, republikański kongresmen z Kansas Mike Pompeo w przeszłości mocno krytykował politykę obecnego prezydenta Baracka Obamy, a szczególnie porozumienie nuklearne z Iranem. Donald Trump obejmie urząd prezydencki 20 stycznia.

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Marek Grabski

dkq9e9x

Podziel się opinią

Share
dkq9e9x
dkq9e9x
Więcej tematów