Trwa ładowanie...
d1t4djx
26-08-2002 13:04

Szczyt Ziemi: złote klamki zamiast szpitali

Tylko Norwegia, Dania i Szwajcaria wywiązały się ze złożonych 10 lat temu w Rio de Janeiro deklaracji o przekazywaniu przez kraje wysoko rozwinięte 0,7% swojego PKB na rzecz krajów ubogich. Reszta uprzemysłowionych krajów przekazywała około 0,2% swojego PKB - stwierdził Czesław Więckowski, dyrektor departamentu współpracy z zagranicą w ministerstwie środowiska.

d1t4djx
d1t4djx

Bieda i ubóstwo - to najważniejsze tematy rozpoczętego w poniedziałek w Johannesburgu Światowego Szczytu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Po 10 latach od Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, na konferencji organizowanej przez ONZ w Republice Południowej Afryki pojawi się ponad 50 tys. uczestników, w tym ponad 100 szefów państw i rządów.

Delegaci z całego świata będą rozmawiali przede wszystkim o tym, jak finansowo pomóc krajom ubogim - powiedział Czesław Więckowski były przedstawiciel Polski w ONZ.

Jego zdaniem, opracowany 10 lat temu system finansowania biednych krajów nie zdaje egzaminu również dlatego, że 30% przekazywanych im pieniędzy jest źle wykorzystywanych. Lokalni przywódcy w krajach ubogich otrzymane pieniądze wydają na złote klamki i cadillace zamiast na budowę szpitali, czy elektrowni - powiedział Więckowski.

Światowy Szczyt na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Johannesburgu to także okazja, aby rozpocząć dyskusję na temat zmiany światowych trendów w konsumpcji i produkcji. Jako zły przykład podaje się Stany Zjednoczone, które kosztem środowiska naturalnego postawiły na rozwój swojego przemysłu. W efekcie, mimo międzynarodowych ustaleń i oczekiwań, USA nie ratyfikowały Protokołu z Kioto dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

Z tych powodów szanse na zrównoważony rozwój na świecie - zdaniem ekologów - są niewielkie. Za dużo było entuzjazmu i nadziei, oraz za dużo padło obietnic 10 lat temu w Rio de Janeiro, żebyśmy mogli teraz sądzić, że uda się zatrzymać proces degradacji środowiska naturalnego i uratować planetę Ziemię - powiedziała Joanna Furmaga z Polskiej Zielonej Sieci.(miz)

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj