Szczyt UE się zakończył. Konferencja Mateusza Morawieckiego. Odpowiada Ziobrze
W Zjednoczonej Prawicy wrze. Już mówi się o ryzyku zmiany koalicjanta. Mateusz Morawiecki ocenił ustalenia na szczycie i skomentował ostrą krytykę ze strony Ziobry i Kempy.
W czwartek po godzinie 19 media obiegła informacja o zatwierdzeniu budżetu UE. Potwierdził to premier Polski. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że kluczowe negocjacje są już za nami.
Szczyt UE. Zbigniew Ziobro krytykuje. Premier zareagował
Mateusz Morawiecki skomentował w piątek przed południem ostre słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który skrytykował kompromis w Brukseli. Wcześniej lider Solidarnej Polski cały czas nawoływał do zawetowania unijnego budżetu i twierdził, że przy stole negocjacyjnym trzeba być twardzielem, a nie "miękiszonem".
Premier odpowiedział mu w piątek, że w Zjednoczonej Prawicy różne grupy mają różne poglądy, także na tematy zasadnicze. - Zjednoczona Prawica jest ugrupowaniem, jak mawiał Ronald Reagan, dużego namiotu - powiedział Morawiecki.
- Szanuję poglądy Solidarnej Polski, mimo różnego patrzenia na niektóre sprawy. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia; jest wiele tematów, które nas łączą - stwierdził Mateusz Morawiecki.
Beata Kempa nie szczędzi krytyki. Będzie zmiana koalicjanta? Mateusz Morawiecki komentuje
Premier był także zapytany o słowa Beaty Kempy i ewentualną zmianę koalicjanta w sytuacji tak ostrej krytyki. "Właśnie uroczyście oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw - z uśmiechem, oprawą PR-ową i ku radości tych, którzy nigdy Polski nie mieli w sercu. Ale 'Jeszcze Polska nie zginęła' dopóki są tacy jak Pan" - napisała europosłanka, kierując swoje słowa do Ziobry.
- Warto rozmawiać, warto się dogadywać. Warto wierzyć w to, że mimo że kogoś tam poniosą emocje raz czy drugi, to nie jest to koniec świata - odpowiedział Mateusz Morawiecki.
Budżet UE i kwestia klimatyczna
- 770 mld dla Polski to bardzo dobry budżet. KE zaleca wykorzystanie środków z Funduszu Odbudowy w sposób szybki - powiedział także premier na konferencji prasowej w Brukseli. - Oczekujemy, że KE w niedługim czasie przełoży zapisy na konkretne wytyczne, które będą stosowane. Zależało nam na jasnym rozgraniczeniu procedury dot. praworządności a kontrolą budżetu - podkreślił.
- Kilka godzin zajął nam temat kwestii klimatycznych. Zależało nam na tym, aby wypracować dobre porozumienie, w wyniku którego Polska będzie mogła mieć środki na sprawiedliwą transformację klimatyczną i jednocześnie gospodarczą - dodał Mateusz Morawiecki.
Premier przekazał także, że "zaapelował na szczycie, aby europejska agencja lekowa przystąpiła jak najszybciej do certyfikacji szczepionek na COVID-19". - Mamy nadzieję na szybkie odbicie gospodarki wiosną - dodał.
Jarosław Gowin odniósł się do sporu ze Zbigniewem Ziobro
- Ustalenia szczytu brukselskiego nie tylko w niczym nie zagrażają polskiej suwerenności, ale wręcz przeciwnie, wzmacniają ją - mówił w piątek na konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin.
- Alternatywa weto albo śmierć od samego początku była fałszywa. Można zarówno dbać o niezwisłe prawa Polski, jak i o środki z budżetu unijnego. Można stać na straży suwerenności naszego państwa i jednocześnie opowiadać się za wspólną Europą. Porozumienie udziela jednoznacznego poparcia ustaleniom szczytu brukselskiego - zadeklarował.
Wiceminister Michał Woś z Solidarnej Polski krytykuje
Rozbieżności w rządzie jednak się nie kończą. - Rozporządzenie o warunkowości, które może być taką ideologiczną pałką do używania przez instytucje europejskie, nie zmieniło się ani o przecinek. Wszystkie sukcesy, które są teraz ogłaszane, odnoszą się wyłącznie do konkluzji - powiedział w Radiu Plus wiceminister Michał Woś z Solidarnej Polski.
Ocenił, że "zgoda na rozporządzenie takim, jakim było, bez zmiany ani przecinka, bez prawnych zabezpieczeń jest błędem". - Pewnie prędzej czy później to się okaże - dodał.
W sobotę wewnątrz Solidarnej Polski będą się odbywać rozmowy na ten temat.