Szczyt NATO w Wilnie. Zełenski zabrał głos

- Zrobimy wszystko, by Rada NATO-Ukraina była skuteczna - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podziękował za propozycje nowych pakietów obronnych i wsparcie ze strony partnerów. - Rezultaty tego szczytu są dobre, ale gdyby zaproszono Ukrainę do NATO, te rezultaty byłyby idealne - pod

Szczyt NATO w Wilnie. Zełenski zabrał głos
Szczyt NATO w Wilnie. Zełenski zabrał głos
Źródło zdjęć: © PAP
Mateusz Czmiel

Zełenski podkreślił, że bezpieczeństwo jest kluczowym celem trwającego szczytu NATO w Wilnie. - Mamy pozytywne informacje dotyczące nowych pakietów i wsparcia obronnego. Odbyłem już różne spotkania z przywódcami, którym dziękuję za oferty pomocy. Rozmawialiśmy o oczekiwaniach dotyczących szczytu NATO. Ważne jest, że Ukraina nie będzie potrzebowała stosowania planu działań na drodze do członkostwa w NATO - dodał.

- Nasi żołnierze mają dobre doświadczenie we współpracy z NATO. Udowodnili, że globalna demokracja jest mocniejsza niż ataki terrorystyczne. Gdy trwa pełnoskalowa wojna przeciwko Ukrainie, trwa proces reform i naszej integracji z UE. Podkreślamy to, co robimy i to, co musi być jeszcze zrobione - mówi ukraiński przywódca. Dodał, że chciałby sukcesu dla żołnierzy, obywateli i dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Absolutnie każdego. Gwarancje bezpieczeństwa są ważne dla ludzi. Gwarancje bezpieczeństwa na drodze do integracji. Dzisiaj one mogą zostać potwierdzone przez państwa G7. Gdy zaczniemy nad tym pracować, stanie się to ważnym sukcesem. Możemy powiedzieć, że wyniki szczytu są dobre, ale gdybyśmy dostali zaproszenie to byłby to wyniki idealne - powiedział Zełenski.

Zełenski na pytanie dotyczące tego, czy sojusznicy zrobili wystarczająco dużo, by okazać wsparcie i czy brak zaproszenia Ukrainy do NATO nie podważy morale żołnierzy, odpowiedział: - Naprawdę rozumiem, że zaproszenie to sygnał techniczny. Natomiast jeżeli popatrzymy na to jako na poważny czynnik, który wpływa na motywację społeczeństwa ukraińskiego, to dla mnie jest to moment bardzo ważny. Porównuje ten fakt do członkostwa w UE. Bycie krajem kandydującym nie oznacza, że to kraj członkowski. To daje dużą mobilizację i daje potężny sygnał Rosji, że Ukraina nie jest członkiem Sojuszu, ale chce się nim stać i być państwem niepodległym i niezależnym - podkreślił Zełenski.

Rosja reaguje na gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy

Stoltenberg został zapytany o słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że "zapewnienie Ukrainie jakichkolwiek gwarancji bezpieczeństwa jest skrajnie złe i bardzo niebezpieczne, wkraczają one w bezpieczeństwo Rosji". -Jest to obarczone negatywnymi konsekwencjami i uczyni Europę jeszcze bardziej niebezpieczną przez wiele lat - powiedział Pieskow.

Stoltenberg powiedział, że nie ma opcji pozbawionej ryzyka. - Jeżeli Putin wykorzysta siłę wojskową, kiedy najeżdża na sąsiada, wtedy dostaje to, czego chce. Dlatego tak ważne jest wsparcie dla Ukrainy i zapewnianie wsparcia przez członków. Tragedią dla Ukrainy byłaby wygrana Putina, ale byłoby to niebezpieczne dla nas (NATO). To bardziej by nas naraziło. Ukraina ma prawo wybierania swojej własnej drogi, a także tego, jakiego formatu bezpieczeństwa chce być częścią - podkreślił szef NATO.

Według zapowiedzi Białego Domu, w środę Biden ma spotkać się w Wilnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie