ŚwiatSzczyt G-8 w Sea Island zakończony

Szczyt G‑8 w Sea Island zakończony

Przywódcy ośmiu państw-największych potęg
gospodarczych świata zakończyli swoje spotkanie w Sea
Island w stanie Georgia, zdominowane przez debaty wokół Iraku i
perspektywy realizacji amerykańskiej idei Wielkiego Bliskiego
Wschodu, czyli programu popierania demokracji w świecie
muzułmańsko-arabskim.

10.06.2004 | aktual.: 11.06.2004 06:17

Mimo apeli prezydenta Busha o pomoc w Iraku i uchwalenia we wtorek rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcjonującej proces stabilizacji Iraku pod wodzą USA oraz amerykański plan przekazywania władzy Irakijczykom, na szczycie nie znikły rozbieżności między Waszyngtonem a krajami przeciwnymi wojnie w Iraku, z Francją na czele.

Chirac nie zgadza się z Bushem

Francuski prezydent Jacques Chirac odrzucił apel Busha o zwiększenie roli NATO w Iraku. "Nie sądzę, by zadaniem NATO było interweniować w Iraku" - powiedział. W czwartek po spotkaniu z Chirakiem Bush ponownie wezwał swoich sojuszników z NATO, aby wsparli proces wprowadzania demokracji w Iraku, mówiąc że "naród iracki potrzebuje pomocy", aby odbudować kraj i przeprowadzić planowane wolne wybory.

Chirac, siedząc obok Busha, w ogóle nie odniósł się do tych apeli, tylko powiedział kilka ogólników o szczycie i żartobliwie pochwalił amerykańską kuchnię w Sea Island. Wcześniej Francja negatywnie odniosła się także do postulatu USA, aby umorzyć dług zagraniczny Iraku wartości 120 mld dolarów.

Nieco łagodniejszą opozycję wobec amerykańskich wezwań o pomoc w Iraku wyraził kanclerz Niemiec, Gerhard Schroeder. Powiedział on, że jego kraj nie wyśle wojsk do Iraku, ale nie będzie się sprzeciwiać, jeżeli inne państwa będą zmierzać do zwiększenia roli NATO w operacji stabilizacyjnej w tym kraju.

Wersja rozwodniona

Przywódcy krajów G-8 uchwalili w środę nieco rozwodnioną wersję amerykańskiego planu Wielkiego Bliskiego Wschodu, czyli programu popierania demokracji w świecie muzułmańsko-arabskim. Na żądanie państw europejskich, jego realizację uzależniono od rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz przyznano więcej prawa głosu krajom arabskim we wprowadzaniu go w życie.

Plan przewiduje wspieranie ugrupowań demokratycznych w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, przyznawanie kredytów przedsiębiorcom prywatnym oraz pomoc w walce z analfabetyzmem w regionie.

Spotkanie z Czarną Afryką

W czwartek na zakończenie szczytu przywódcy "ósemki" spotkali się z liderami zaproszonych do Sea Island krajów Czarnej Afryki. Klub G-8 poparł postulat wyszkolenia i wyposażenia w broń i sprzęt nowych sił pokojowych na tym kontynencie w liczbie 75.000 żołnierzy. Obiecano też przyspieszyć produkcje szczepionki na AIDS - choroby dziesiątkującej Afrykanów.

Szczyt przebiegał na wyspie-kurorcie w izolacji od lądu. Antyglobaliści próbowali urządzać protesty w Savannah - ponad 100 km od Sea Island - ale było ich, jak policzono, mniej niż dziennikarzy i delegatów na spotkanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)