Szczygło o tarczy antyrakietowej: nie zmieniło się nic
Zdaniem ministra Obrony Narodowej Aleksandra
Szczygły, nie zmieniło się nic, co podważałoby konieczność
prowadzenia negocjacji ze stroną amerykańską na temat warunków, na
jakich ewentualnie tarcza antyrakietowa powinna być zainstalowana
w Polsce.
Izba Reprezentantów USA uchwaliła budżet wojskowy na rozpoczynający się 1 października rok finansowy 2008, przy czym przewidziane w nim wydatki na tarczę antyrakietową będą mniejsze, niż domagał się tego Biały Dom. Z funduszy na tarczę antyrakietową Izba skreśliła 139 mln dolarów, co zdaniem doradców Białego Domu, uniemożliwia obecnie zbudowanie w Polsce wyrzutni pocisków przechwytujących.
Jeżeli decyzja w sprawie ewentualnej budowy tarczy antyrakietowej w Polsce byłaby decyzją zmienioną, to powinien przyjść oficjalny komunikat czy oficjalna nota ze strony rządu Stanów Zjednoczonych. Nic takiego się nie stało, wewnętrzne sprawy amerykańskie, te, które się dzieją, czy to w Izbie Reprezentantów, czy w Senacie, czy w administracji prezydenckiej, są sprawami Stanów Zjednoczonych, a nie naszymi - powiedział dziennikarzom minister Szczygło w Krakowie.
Kwota uchwalona przez Izbę Reprezentantów USA nie obejmuje dodatkowych 147 mld dolarów na działania wojenne w Iraku, o co prezydent George W. Bush zamierza zwrócić się do Kongresu jesienią. Łączne koszty zaangażowania militarnego USA w Iraku i Afganistanie przekroczyły już 600 mld dolarów.