Szczęście w toalecie
Pięciogwiazdkowy system, podobny do systemu oceny hoteli, władze Singapuru zamierzają wprowadzić dla publicznych toalet. Podczas kampanii rządowej - nazwanej „szczęśliwa toaleta” – inspektorzy będą nadawali rangę szaletom.
Rządowi inspektorzy będą po kolei odwiedzać przybytki, oceniając czystość, wystrój wnętrza, dbałość o zasady ergonomii itp. Publicznych toalet jest w Singapurze 70 tysięcy, na 4 miliony mieszkańców.
Jack Sim, prezes Singapurskiego Zrzeszenia Toalet, które we współpracy z Ministerstwem Zdrowia opracowało pięciogwiazdkowy system, wyjaśnia, że kierowano się potrzebą rzetelnej informacji dla wszystkich, którzy wchodzą do którejś z publicznych toalet. Na razie, dopóki liczba gwiazdek nie informuje o jakości usług, zdarzają się przykre niespodzianki.
Generalnie obowiązuje oczywiście zasada, że "kiedy toalety są czyste, ludzie są szczęśliwi i zdrowi" - podkreśla Sim.
Żeby zasłużyć sobie na pięć gwiazdek, toaleta musi być nie tylko czysta, zaopatrzona w papier, mydło i jednorazowe ręczniki, ale też powinna się wyróżniać przyjemnym i ergonomicznym wnętrzem, z roślinami w donicach i obrazami na ścianach. Wśród pięciogwiazdkowych toalet rozegra się następnie konkurs o zaszczytny tytuł Toalety Roku.