Szczepionka przeciw ptasiej grypie już po wstępnych próbach
Szczepionka przeciwko ptasiej grypie, opracowana przez Amerykanów, przeszła już wstępne próby na ludziach - informuje internetowy serwis Pro-MED powołując się na "New York Times".
Dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Disease, dr Anthony S.Fauci poinformował, że szczepionka ta, w razie wybuchu pandemii ptasiej grypy, po wstępnych testach mogłaby zostać użyta. W normalnych warunkach jednak dalsze testy i uzyskanie licencji potrwają jeszcze kilka miesięcy. Istniejący zapas nie zaspokoiłby zresztą zapotrzebowania, a produkcja większej liczby dawek byłaby uzależniona od dostępu do zasobu kurzych jaj, w których namnaża się wirusa.
Szczepionkę, opracowaną metodami inżynierii genetycznej, wypróbowano już na grupie ochotników poniżej 65. roku życia. Pojawiła się u nich silna odpowiedź immunologiczna, ale potrzebna była dawka większa niż w przypadku typowej, podawanej co roku, szczepionki przeciwko grypie. Dalsze testy mają objąć dzieci i osoby starsze.
Ponieważ szczepionka ma chronić przed zachorowaniem, nie pomogłaby osobom już chorym.
Dotąd ptasią grypą zaraziło się (od ptaków) ponad 100 osób, z których zmarło ponad 50. Gdyby wirus H5N1 zmutował i zaczął przenosić się z człowieka na człowieka, prognozowana przez pesymistów liczba ofiar mogłaby przekroczyć 100 milionów.
Jak zaznacza komentator serwisu ProMED, nie ma jednak całkowitej pewności, czy rzeczywiście amerykańska szczepionka ochroni przed nową mutacją wirusa H5N1. Prace nad szczepionkami prowadzą także naukowcy z Australii, Kanady, Francji, Japonii i Wielkiej Brytanii. Jak informuje BBC, trwają m.in. prace nad szczepionką, której jedna dawka uodporniłaby nas przeciwko wszelkim szczepom wirusa grypy, nawet tym, które dopiero powstaną - informuje BBC.
Wirus grypy słynie ze zmienności, dlatego co roku trzeba opracowywać nową szczepionkę i dlatego nie zawsze jest ona skuteczna. Wielu osób nie udaje się zaszczepić na czas, ponadto koszty corocznych szczepień są znaczne. Wciąż też nie ma szczepionki przeciw ptasiej grypie.
Naukowcy z firmy biotechnologicznej Acambis wspólnie ze specjalistami z belgijskiego międzyuczelnianego instytutu biotechnologii chcą opracować szczepionkę skuteczną przeciw wszelkim odmianom wirusa grypy.
Obecne szczepionki uodparniają przeciwko hemaglutyninie i neuraminidazie - białkom obecnym na powierzchni wirusa, tymczasem to właśnie zmienność obu białek sprawia tyle kłopotów. Nowa szczepionka ma wywołać odporność na niezmienne białko M2. W przygotowywaniu szczepionki ma być wykorzystana specjalna technologia, której jednak nie można na razie ujawniać z powodów komercyjnych.
Na razie szczepionkę przetestowano na zwierzętach. Zanim będzie można przeprowadzić duże badania na ludziach, upłynie kilka lat.
Co roku z powodu grypy i jej powikłań umiera na świecie od 500 tys. do miliona osób. W roku 1918 grypa "hiszpanka" zabiła, według różnych szacunków, od 20 do 40 milionów ludzi. Gdyby wirus ptasiej grypy, który na razie zabił około 50 osób, zaczął się przenosić z człowieka na człowieka (a nie, jak dotąd, z ptaka na człowieka), mógłby zabić nawet 100 milionów osób na całym świecie - przewidują specjaliści.