Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw COVID-19. Dobre wieści od Moderny. Będzie nowa wersja preparatu

Pojawienie się nowych wariantów koronawirusa wzbudziło obawy o skuteczność szczepionek przeciw COVID-19. Firma Moderna ogłosiła w poniedziałek, że jej preparat działa zarówno na wersję brytyjską, jak i tę z RPA. Postanowiono jednak już rozpocząć prace nad nową wersją szczepionki.
Share
Szczepionka przeciw COVID-19. Dobre wieści od Moderny. Będzie nowa wersja preparatu
Szczepionka przeciw COVID-19. Dobre wieści od Moderny. Będzie nowa wersja preparatuŹródło: PAP, Fot: EPA, PIROSCHKA VAN DE WOUW
d359hx9

W oficjalnym komunikacie amerykańska firma Moderna poinformowała w poniedziałek, że jej szczepionka jest skuteczna przeciwko nowym wariantom koronawirusa, które pojawiły się w Wielkiej Brytanii i RPA.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują jednak, że preparat może słabiej chronić przed wariantem odkrytym w RPA.

Moderna. Szczepionka działa na nowe wersje koronawirusa

Moderna przedstawiła wyniki badania in vitro, w którym wykorzystano próbki osocza krwi od ośmiu osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki oraz dwóch małp, które również zostały zaszczepione.

d359hx9

Wariant brytyjski nie miał wpływu na poziom przeciwciał neutralizujących, które mogą unieszkodliwić wirusa, wytwarzanych przez organizm po szczepieniu. W przypadku wariantu z RPA zaobserwowano sześciokrotny spadek ich poziomów. Nadal jednak, jak wynika z komunikatu, wytwarzana liczba przeciwciał jest wystarczająca, by powstrzymać zakażenie.

Moderna. Firma rusza z opracowaniem nowej wersji. "Polisa ubezpieczeniowa"

Firma zdecydowała się więc prowadzić dalej badania. Chce sprawdzić, czy podanie dawki przypominającej, czyli zaszczepienie po raz trzeci, sprowokuje organizm do wytwarzanie większej liczby przeciwciał w kontakcie z koronawirusem z RPA.

Jednocześnie Moderna zapowiedziała prace nad opracowaniem nowej wersji szczepionki - będzie ona mogła być podawana jako dawka przypominająca.

- Robimy to dzisiaj, aby wyprzedzić konkurencję, jeśli zajdzie taka potrzeba - powiedział w wywiadzie dla nytimes.com dr Tal Zaks, główny lekarz firmy Moderna. - Myślę o tym jako o polisie ubezpieczeniowej - dodał.

Źródło: modernatx.com, nyt.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d359hx9

Podziel się opinią

Share
d359hx9
d359hx9
Więcej tematów