Szczepionka pomoże w walce z rakiem szyjki macicy
Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka
ludzkiego (HPV), który powoduje raka szyjki macicy, pomoże
zwalczyć ten nowotwór - uważa prezes Polskiego Komitetu Zwalczania
Raka(PKZR) prof. Zbigniew Wronkowski. Rocznie na raka szyjki
macicy zapada 4 tys. kobiet, z czego umiera 2 tys.
Jak poinformował prof. Wronkowski na konferencji pod hasłem "Czy Polacy mają szansę wygrać walkę z rakiem?", taka szczepionka będzie dostępna w Polsce na początku przyszłego roku.
Dodał, że szczepionka będzie jedną z najważniejszych form aktywnej profilaktyki raka szyjki macicy. Zaznaczył jednak, że nadal podstawą są "badania cytologiczne, które pozwalają na wykrycie niemal wszystkich zmian w szyjce macicy, zanim przekształcą się w nowotwór".
Z badań socjologicznych wynika, że aż jedna trzecia dorosłych kobiet nie miała nigdy cytologii - podkreślił. Podkreślił stałą potrzebę zmiany świadomości kobiet i zachęcania ich do robienia badań.
Będziemy starali się wpłynąć na resort zdrowia, aby szczepieniami przeciwko HPV w pierwszej kolejności były objęte dziewczęta jeszcze przed inicjacją seksualną - dodał. Powinny zaszczepić się również wszystkie kobiety nie zakażone tym wirusem.
Prof. Wronkowski podkreślił, że jeżeli uda się wykazać, że również inne typy raka są wywoływane głównie przez wirusy, wówczas szczepienia pozwolą na skuteczną walkę z tymi odmianami nowotworów.
Dodał, że w tym roku ruszył "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" na lata 2006-15, który zakłada zmniejszenie zachorowalności na nowotwory o 10% i poprawę skuteczności ich leczenia. Roczny budżet programu to ok. 250 mln zł.
Prof. Wronkowski zapowiedział także utworzenie przez PKZR Europejskiego Centrum Monitorowania Zwalczania Nowotworów w Polsce, które będzie wskazywało na aktualną sytuację w tym zakresie i sugerowało niezbędne działania.
Piątkowa konferencja odbywa się w przeddzień XI Jubileuszowego Zjazdu PKZR, zwołanego w setną rocznicę utworzenia Komitetu.