Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID. Zmiany w kolejności szczepień

Ministerstwo Zdrowia przesuwa czas szczepień personelu administracyjnego szkół. Ruch jest podyktowany dopuszczeniem szczepionki koncernu AstraZeneca dla osób między 65. a 69. rokiem życia.
Share
Szczepionka na COVID. MZ ogłasza zmianę w kolejności szczepień
Szczepionka na COVID. MZ ogłasza zmianę w kolejności szczepieńŹródło: PAP, Fot: PAP, EPA, JUNG YEON-JE , POOL
d1o8hgb

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zmianie w kolejności szczepień po uzyskaniu rekomendacji od Rady Medycznej działającej przy premierze. Podobny apel pojawił się ze strony zespołu ds. szczepień działającego przy resorcie Adama Niedzielskiego. Powodem zmiany w kolejności szczepień są ograniczone dostawy szczepionek deklarowane przez producentów.

Adam Niedzielski zapowiadał, że dopuszczenie AstraZeneki do szczepienia dla najmłodszych seniorów będzie wiązała się ze zmianami co do szczepień służb mundurowych. W piątek o personelu administracyjnym szkół powiedział rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Szczegóły zmian zostają przedstawione niebawem.

- W przyszłym tygodniu ogłosimy dokładnie kiedy personel administracyjny szkół będzie szczepiony, ale on będzie również szczepiony w grupie pierwszej, więc tutaj nie ma powodu do obaw i niepokoju - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

d1o8hgb

COVID-19. Wojciech Andrusiewicz o szczepionkach AstraZeneki: to woła o pomstę do nieba

Szczepionka na COVID. Czym wyróżnia się preparat koncernu AstraZeneca?

- Grupa seniorów jest tą grupą, którą musimy zaszczepić w pierwszej kolejności. Nieodwołalnie jest grupą priorytetową, dzięki temu mamy mniej hospitalizacji - dodał Wojciech Andrusiewicz.

d1o8hgb

Dawka szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca musi zostać podana dwukrotnie. Preparat zawiera w sobie zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Jej transport jest znacznie łatwiejszy niż konkurencji - wystarczy jedynie od 2 do 8 stopni Celsjusza, a przez kolejne pół roku może być trzymana w zwykłej lodówce. Jej skuteczność jest nieco niższa od innych dostępnych na rynku, ale w zupełności zabezpiecza przed ciężkim przejściem choroby COVID-19 i hospitalizacją.

Od początku Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia, zaczepiono nieco ponad 2 mln Polaków, z czego połowa przyjęła już drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

d1o8hgb

Podziel się opinią

Share
d1o8hgb
d1o8hgb
Więcej tematów