Trwa ładowanie...

Szczepienie przeciw COVID-19. Wkrótce decyzja ws. trzeciej dawki dla dzieci i młodzieży w wieku 18-12 lat

Kolejna grupa Polaków dostanie wkrótce certyfikat covidowy. To osoby, które przechorowały COVID-19, ale zakażenie u nich zostało potwierdzone testem antygenowym, a nie wymaganym w UE testem PCR. Pod koniec stycznia rozpocznie się też prawdopodobnie szczepienie trzecią dawką dzieci i młodzieży w wieku od 18 do 12 lat.

Szczepienie przeciw COVID-19. Wkrótce decyzja ws. trzeciej dawki dla dzieci i młodzieży w wieku 18-12 lat Szczepienie przeciw COVID-19. Wkrótce decyzja ws. trzeciej dawki dla dzieci i młodzieży w wieku 18-12 lat Źródło: PAP, fot: Daniel Vogl, DPA
d2mejyj
d2mejyj

3 grudnia do Europejskiej Agencji Leków wpłynął wniosek firmy Pfizer-BioNTech o dopuszczenia dawki przypominającej dla młodzieży w wieku 16-18 lat, a 23 grudnia podobny wniosek w sprawie szczepionki dla dzieci od 12 do 15 lat. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował we wtorek EMA połączyła oba te wnioski i prawdopodobnie w połowie stycznia przedstawi swoją rekomendację w tej sprawie.

- Myślę, że będzie ona pozytywna - ocenił Andrusiewicz.

- Zakładamy, że pod koniec stycznia rozpoczęlibyśmy w Polsce proces szczepień dawką przypominającą właśnie dzieci i młodzieży w wieku 12 do 18 lat - zapowiedział rzecznik resortu zdrowia.

d2mejyj

Certyfikaty dla kolejnej grupy ozdrowieńców. "Na użytek wewnętrzny"

Andrusiewicz poinformował, że od 31 grudnia wystawiane są Unijne Certyfikaty COVID dla osób z upośledzoną odpornością, które przyjęły dawkę dodatkową szczepionki.

- Dotychczas nie wystawialiśmy takich certyfikatów, ponieważ nie było zalecenia, nie było rekomendacji Rady Medycznej przy Ministrze Zdrowia - zastrzegł.

Podkreślił, że najprawdopodobniej pod koniec stycznia wystawione zostaną też certyfikaty dla 120 tys. osób, które przechorowały COVID-19, są ozdrowieńcami, ale wykonały jedynie test antygenowy.

- Komisja Europejska w swoim rozporządzeniu nie rekomenduje wydawania zaświadczeń UCC osobom, które przechorowały COVID-19, ale były na początku choroby badane testem antygenowym. My podjęliśmy decyzję, że takie certyfikaty wystawimy, ale wystawimy je na użytek wewnętrzny. Co za tym idzie, tym certyfikatem nie będzie można się powszechnie posługiwać w UE - zastrzegł.

d2mejyj

Rzecznik MZ dodał, że na podobny krok zdecydowała się jedynie Holandia, więc ten certyfikat będzie jedynie do użytku wewnętrznego.

Badanie przeciwciał konieczne przed trzecią dawką? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Co to oznacza? Osoby, które mają paszport covidowy mogą bez przeszkód korzystać z restauracji, uczęszczać do kina i na różne imprezy, gdzie obowiązują limity uczestników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj