Szczecin ma najstarsze działające kino na świecie
Szczecin ma najstarsze działające kino na świecie. Odpowiednim certyfikatem potwierdził ten fakt Guinness World Records - poinformował współwłaściciel kina Jerzy Miśkiewicz.
Najstarsze kino, które obecnie nazywa się "Pionier" otwarto 26 września 1909 roku. Nosiło ono wówczas nazwę "Helios". Znana jest dokładna data otwarcia kina, ponieważ dysponujemy archiwalnymi egzemplarzami lokalnej prasy, w której ukazały się ogłoszenia o pierwszym seansie z tytułami filmów. Był to zestaw krótkometrażowych filmów, których tytuły niewiele nam teraz mówią - powiedział Miśkiewicz.
Pierwszym właścicielem kina był Niemiec Alfred Pietzke. Po wojnie, do 1995 roku, właścicielem było państwo. Od dziesięciu lat znów jest w rękach prywatnych. Przez blisko 100 lat nosiło kolejno nazwy: "Helios", "Odra" i "Pionier".
Po wojnie pierwszy seans kinowy w Szczecinie miał miejsce właśnie w sali "Odry". Działo się to 26 grudnia 1945 roku. Pokazano wówczas "Iwana Groźnego" Siergieja Eisensteina.
Kino nie przypomina teraz tego z początku XX wieku. Ma nowoczesny wystrój, jest klimatyzowane. Stoją w nim jednak bordowe fotele, bo - jak twierdzi jego właściciel - o takich mówi wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Małe kina".
Najlepsze te małe kina, w rozterce i w udręce, z krzesełkami wyściełanymi pluszem czerwonym jak serce - zacytował poetę Miśkiewicz. To właśnie nasze kino poeta, który jakiś czas mieszkał w Szczecinie, miał na myśli. Potwierdziła nam to Kira Gałczyńska, jego córka - powiedział.
Niestety, w kinie nie zachowały się żadne elementy starego wystroju lub wyposażenia. Mamy jedynie tzw. kiniarnię, gdzie przy stolikach, pijąc kawę, herbatę czy wino można oglądać filmy. Seanse rozpoczynają się terkotem starego projektora - dodał Miśkiewicz.
W historycznej już sali kinowej filmy może oglądać 82 widzów. Kształt sali pozostał ten sam - podkreślił właściciel.
"Pionier" jest kinem studyjnym. Należy do elitarnego klubu Europa Cinemas. W repertuarze ma filmy europejskie na wyższym poziomie. Do nas przychodzi inna publiczność, nie przychodzą ludzie w dresach - podkreślił Miśkiewicz.