Szczecin informuje mieszkańców o narkomanii
W Szczecinie rozpoczęła się realizacja
programu "Edukacja w zakresie uzależnień i przemocy". Celem
projektu jest informowanie mieszkańców województwa o skali
problemu i skutkach narkomanii - ogłasza "Kurier Szczeciński".
W jednym ze szczecińskich gimnazjów uczeń, zajmujący się sprzedażą narkotyków, zarabiał 1,5 tysiąca złotych dziennie. Kiedy w domu jest bieda, rodzice nie pytają, skąd są pieniądze. Wystarczy tłumaczenie, że "zaradny" syn wygrał je w szkolnym konkursie.
Skala problemu jest duża. W 2005 r. zachodniopomorska policja zatrzymała 3,5 tysiąca osób łamiących przepisy ustawy narkotykowej, w tym 150 nieletnich!. W szkole w niewielkiej miejscowości najmłodsi obserwowali starszych, którzy robili nacięcia na skórze, na ranę sypali proszek wyglądem przypominający mak (faktycznie było to LSD) i zaklejali plastrem. Młodsi nie chcieli być gorsi i zaczęli postępować w ten sam sposób proszkując środki przeciwbólowe.
Zachodniopomorskie jest oazą młodych lekomanów. Uczniowie często przynoszą do szkoły tabletki psychotropowe, silne środki zażywane po złamaniach i operacjach. Później sprzedają je kolegom nawet za pięćdziesiąt groszy- mówi sierżant Marzena Małkowiak z Wydziału Komunikacji Społecznej KW Policji.
Młodzi często sięgają też po gaz do zapalniczek, rozpuszczalniki i kleje do okien. Dosypują do nich proszki do prania i wdychają. Rozpoczynają się wakacje. Letnie wyprawy sprzyjają inicjacjom narkotykowym - przestrzega "Kurier Szczeciński". (PAP)