PolskaSzczątki tatrzańskiego niedźwiedzia posłużą do badań

Szczątki tatrzańskiego niedźwiedzia posłużą do badań

Znaleziony w Tatrach sparaliżowany niedźwiedź cierpiał na zapalenie kręgosłupa. W jego ciele tkwił też myśliwski pocisk - wykazała sekcja. Szczątki drapieżnika posłużą do dalszych badań nad populacją tych tatrzańskich drapieżników - powiedział Filip Zięba z TPN.

Na początku czerwca pisaliśmy o śmierci Eryka, jednego z najstarszych tatrzańskich niedźwiedzi. Sparaliżowane zwierzę...

- Niedźwiedź Eryk był po wyjątkowych przejściach. Oprócz tego, że cierpiał na zaawansowane zapalenie kręgosłupa, nosił w sobie pocisk z broni myśliwskiej. Badania wykonane we wrocławskim instytucie weterynarii wykazał, że zmiany chorobowe miały charakter nieodwracalny i doprowadziłyby do całkowitego porażenia wszystkich kończyn - powiedział specjalista zajmujący się dużymi ssakami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak ocenił Zięba, niedźwiedź o imieniu Eryk miał 27 lat i był najstarszym tatrzańskim niedźwiedziem.

Zdaniem przyrodników pocisk znaleziony w ciele niedźwiedzia nie miał bezpośredniego wpływu na przyczynę paraliżu niedźwiedzia. - Rana po postrzale była zabliźniona, także nieudany postrzał niedźwiedzia mógł mieć miejsce nawet rok temu, przypuszczalnie na Słowacji, gdzie strzelanie do niedźwiedzi jest w szczególnych przypadkach dozwolone - wyjaśnił Zięba.

Zwyrodniały kręgosłup niedźwiedzia ma zostać spreparowany i posłuży do dalszych badań. - Chcemy zebrać jak najwięcej materiału do dalszych badań nad populacją niedźwiedzi tatrzańskich. Pobraliśmy krew i sierść, przeprowadzimy badania genetyczne oraz wykonamy badania hormonu stresu - zapowiedział Zięba.

Zebrany materiał ma być porównany z pobranym od Eryka w ubiegłym roku, kiedy przyrodnicy zakładali niedźwiedziowi obrożę.

Sparaliżowany niedźwiedź Eryk został odnaleziony przez przewodnika tatrzańskiego w Dolinie Jaworzynki na początku czerwca. Przyrodnicy zdecydowali o uśpieniu zwierzęcia.

Niedźwiedzie w Polsce są pod ścisłą ochroną. Główną ostoją tego drapieżnika w naszym kraju są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod jej opieką. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

Z przeprowadzonych przez TPN w ostatnich latach badań wynika, że w całych Tatrach (polskich i słowackich) żyje 45 niedźwiedzi brunatnych; w polskiej części Tatr stale bytuje 15 niedźwiedzi, a 16 sezonowo przemieszcza się po terenie obu państw.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)