Szatan w jednym z wielkopolskich lasów
Po raz pierwszy odkryto szatana w wielkopolskim lesie. To krwistoborowik szatański, który podlega ochronie od 2014 r. Leśnicy nie chcą zdradzić, gdzie dokładnie znaleziono rzadkiego grzyba.
- Od 2014 r. podlega ochronie ścisłej i uznawany jest za gatunek krytycznie zagrożony. Do tej pory najlepiej poznane jego stanowiska zlokalizowane są w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - wskazał Piotr Grześ z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP).
Zaznaczył, że krwistoborowik szatański, nazywany szatanem, jest na tyle rzadkim gatunkiem grzyba występującym w Polsce, że istnieje tylko kilkanaście miejsc, w których można go spotkać. Krwistoborowik szatański należy do rodziny borowikowatych. Występuje w Europie i zachodniej Azji w lasach liściastych, zwłaszcza pod bukami i dębami rosnącymi na glebach wapiennych.
Premier Morawiecki na unijnym szczycie. Marek Belka komentuje
Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Poznaniu Marlena Kowalkowska zaznaczyła, że odkryty niedawno krwistoborowik jest pierwszym szatanem znalezionym na terenie poznańskiej dyrekcji. - Lokalizacja stanowiska pozostaje niejawna, aby ochronić grzyby i ich otoczenie przed zniszczeniem. Oczywiście nadleśnictwo, na którego terenie został znaleziony, otoczy go opieką i zadba, by siedlisko tego niezwykłego grzyba przetrwało w spokoju - zapewniła.