Szansa na komunię po rozwodzie
Nie mogę sobie wyobrazić, że dyskusja na ten temat jest zakończona – powiedział kardynał Walter Kasper podczas konferencji prasowej w Rzymie, odnosząc się do kwestii udzielania Eucharystii rozwodnikom.
25.10.2005 | aktual.: 31.10.2005 15:11
Niemiecki hierarcha wezwał do ponownego rozważenia, czy katolicy, którzy się rozwiedli i ponownie zawarli cywilny związek małżeński powinni być dalej niedopuszczani do Stołu Pańskiego. W niedzielę zakończył się synod biskupów, podczas którego potwierdzono tradycyjne nauczanie Kościoła, według którego rozwodnicy nie mogą otrzymać Eucharystii.
Kardynał Kasper podkreślił, że sprawą zajmował się przez 10 lat i konsultował się z wieloma biskupami. Każdy biskup w każdym kraju zachodnim uznaje, że jest to niezwykle poważny problem. Decyzja synodu nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Synod przedstawił papieżowi Benedyktowi XVI wnioski, a ten przygotuje apostolską adhortacja. Podczas synodu słychać było głosy wielu zatroskoanych biskupów – uważa purpurat.
Adhortacja (dosłownie: napomnienie) jest papieskim dokumentem duszpasterskim skierowanym do wybranej grupy osób lub całego Kościoła.
W 1994 roku kardynał Walter Kasper, jeszcze jako biskup Diecezji Rottenburg-Stuttgart, oraz kardynał Karl Lehmann z Moguncji i arcybiskup Oskar Saier z Freiburga opublikowali dokument, pozwalający na przyjmowanie Komunii osobom porzuconym przez małżonków, wskazując na duszpasterski wymiar Eucharystii. Kardynał Joseph Ratzinger, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, anulował decyzję biskupów.
Kardynał Kasper uważa, że również sprawa święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn nie jest rozstrzygnięta. Mimo iż celibat jest darem dla Kościoła, to jednak w pewnych przypadkach lepiej jest być otwartym na możliwość, że żonaci mężczyźni o wypróbowanych cnotach są dobrze przygotowani do służby – twierdzi Kasper.