Trwa ładowanie...
dfdki1y

System sztucznej inteligencji zwierząt

System oparty na sztucznej inteligencji uczy się rozpoznawać ból u zwierząt; może to pomóc we wczesnej diagnostyce i leczeniu stanów chorobowych - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
System sztucznej inteligencji zwierząt
(East News, Fot: ANP Kina)
dfdki1y

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali system oparty na sztucznej inteligencji, który wykorzystuje pięć odmiennych wyrazów owczego oblicza, aby rozpoznać, czy zwierzę cierpi, i ocenić stopień bólu. Komputer porównuje je ze standardowym narzędziem pomiarowym opracowanym przez lekarzy weterynarii. Rezultaty badań zostały przedstawione 1 czerwca tego roku na 12. Międzynarodowej Konferencji IEEE w Waszyngtonie.

Wiarygodna i skuteczna ocena bólu mogłaby pomóc na wczesnym etapie choroby, co prowadziłoby do szybszego podjęcia leczenia i zmniejszenia cierpienia zwierząt - pisze "Rz".

W 2016 r. dr Krista McLennan z Uniwersytetu w Chester opracowała skalę ekspresji mimiki tych zwierząt (Sheep Pain Facion ExpressionScale - SPFES). Zgodnie z SPFES, gdy owca odczuwa ból, na jej pysku zmienia się pięć głównych elementów: oczy stają się węższe, policzki zapadnięte, uszy pochylają się do przodu, wargi opadają, a nozdrza zmieniają się z kształtu litery U na V. Po analizie tych objawów SPFES klasyfikował je i określał poziom bólu w skali od 1 do 10.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich pracy przyczynią się nie tylko do dobrostanu owiec, ale także zostaną zastosowane u innych gatunków zwierząt i w weterynarii.

dfdki1y

Podziel się opinią

Share
dfdki1y
dfdki1y