ŚwiatSystem opieki zdrowotnej po czesku

System opieki zdrowotnej po czesku

Czeski system opieki zdrowotnej czeka kompleks
działań, które mają zmienić niekorzystny, zaobserwowany w
ostatnich latach, trend: szybszego wzrostu wydatków na opiekę
zdrowotną niż dochodów kierowanych do systemu ubezpieczenia
zdrowotnego.

Rocznie wydatki na opiekę zdrowotną rosną o 9-11%, a wpływy do systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego zaledwie o 3-5%. O ile w roku 2000 średni koszt opieki medycznej dla najbardziej kosztownej grupy wiekowej, czyli 80-84 lata, wynosił 26 tys. koron na osobę (ok. 3,8 tys. zł), o tyle w roku 2003 było to już ponad 38 tys. koron (ok. 5,6 tys. zł).

Czeska "dziura"

W roku 2004 "dziura" w systemie finansowania opieki zdrowotnej ma wynieść w Czechach ok. 8 mld koron (ok. 1,184 mld zł), choć według niektórych szacunków może być nawet dwukrotnie większa.

Powołana przez rządzącą koalicję komisja ds. stabilizacji służby zdrowia opracowała już skierowany do rządu projekt działań, które dziurę tę mają pomóc załatać. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że koszty stabilizacji systemu ponieść mają zarówno ubezpieczalnie zdrowotne (racjonalizując wydatki), jak i lekarze (lecząc taniej) oraz ubezpieczeni (pacjenci), którzy - jak się proponuje - mają np. płacić 20 koron (ok. 2,9 zł) za wypisanie recepty.

Kiedy w roku 1992 przyjęta została ustawa o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, powstało 29 ubezpieczalni zdrowotnych (kas chorych). Obecnie wiele z nich upadło, kilka połączyło się, a niektóre dołączyły do największej - Powszechnej Ubezpieczalni Zdrowotnej (VZP), która obejmuje ok. 70% Czechów. Ubezpieczenie dla pozostałych 30% zapewnia 8 pracowniczych kas chorych (dla wojskowych, policjantów, pracowników banków i ubezpieczalni itp.).

169 mld koron na Fundusz Zdrowia

Rocznie do niezależnego od budżetu Funduszu Zdrowia trafia ok. 160 mld koron (ok. 23,6 mld zł). Środki te pochodzą ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, które wynosi 13,5% płacy zatrudnionego (9% płaci pracodawca, a 4,5% - zatrudniony). Prowadzący działalność gospodarczą płacą z reguły stawkę najniższą, która obecnie wynosi miesięcznie ok. 850 koron (ok. 125 zł).

Z Funduszu opłacana jest opieka zdrowotna w szpitalach i przychodniach oraz współfinansowane przez ubezpieczonych zakupy leków. Szpitale opłacane są ryczałtem, który rokrocznie rośnie o mniej więcej 5%. Lekarze rodzinni na każdego swego pacjenta otrzymują (w roku 2003) po 29 koron (ok. 4,3 zł). Dodatkowo za każde działanie związane z leczeniem chorego (każda diagnoza, zabieg itp. ma określoną liczbę punktów) ubezpieczalnie płacą im po mniej więcej 1,10 koron za jeden punkt (ok. 16 gr).

Do chwili obecnej większość ubezpieczonych Czechów podstawowe leki otrzymuje w aptekach za darmo, a wiele ubezpieczalni zdrowotnych swym zdrowym klientom (którzy nie chorują i nie korzystają z pomocy medycznej itp.) funduje co jakiś czas np. bezpłatne witaminy, bilety na basen itp.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)