ŚwiatSyryjskie siły rządowe przełamały rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych

Syryjskie siły rządowe przełamały rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych

Syryjskie siły rządowe przełamały trwającą od sześciu miesięcy rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych na północnym zachodzie Syrii - poinformowały państwowe media i źródła opozycyjne.

Syryjskie siły rządowe przełamały rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych
Źródło zdjęć: © AFP | LO

15.04.2013 | aktual.: 15.04.2013 15:10

W następstwie podjętego w niedzielę natarcia wojska wierne Baszarowi al-Asadowi przebiły się do baz Wadi al-Deif i Hamidija w prowincji Idlib - podał prorządowy dziennik "Al-Baas".

Według przedstawicieli opozycji rebelianci kontratakowali, ale ich potencjał osłabł w ostatnich tygodniach z powodu wyczerpania walką oraz skierowania części sił do innych rejonów starć.

Odblokowanie baz, położonych koło miasta Maarat al-Nuaman, może pozwolić armii rządowej na odzyskanie kontroli nad całością głównej drogi z Hims do Aleppo, co ułatwiłoby zaopatrywanie oddziałów, które stacjonują w będącym ostoją rebelii regionie.

- Wczorajsze przełamanie blokady pozwoliło armii wprowadzić do baz Wadi al-Deif i Hamidija sześć ciężarówek pełnych broni - powiedział agencji Reutera szef opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Do tej pory obie bazy były zaopatrywane drogą powietrzną.

Impas na froncie

Ponad dwa lata od wybuchu zbrojnego powstania przeciwko reżimowi prezydenta Asada wojska rządowe walczą o utrzymanie w swych rękach głównych miast, natomiast wiele obszarów wiejskich i mniejszych miast opanowali rebelianci. Aleppo (Halab), niegdyś najważniejszy ośrodek gospodarczy kraju, jest sceną ustawicznych starć, w których żadna ze stron nie uzyskała dotąd przewagi.

Siły rządowe nie dopuszczają rebeliantów do centrum Damaszku i kontrolują ponad połowę Himsu, zapewniając w ten sposób połączenie stolicy z terenami nad Morzem Śródziemnym, gdzie mieszka większość syryjskich alawitów. Z tej islamskiej wspólnoty wyznaniowej wywodzi się klan Asadów i znaczna część elity rządzącej w Syrii.

Jak się ocenia, krwawy konflikt wewnętrzny, który trwa w Syrii od marca 2011 roku, spowodował już co najmniej 70 tys. ofiar śmiertelnych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)