Trwa ładowanie...
syria
15-04-2013 14:55

Syryjskie siły rządowe przełamały rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych

Syryjskie siły rządowe przełamały trwającą od sześciu miesięcy rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych na północnym zachodzie Syrii - poinformowały państwowe media i źródła opozycyjne.

Syryjskie siły rządowe przełamały rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowychŹródło: AFP, fot: LO
d3cmfqp
d3cmfqp

W następstwie podjętego w niedzielę natarcia wojska wierne Baszarowi al-Asadowi przebiły się do baz Wadi al-Deif i Hamidija w prowincji Idlib - podał prorządowy dziennik "Al-Baas".

Według przedstawicieli opozycji rebelianci kontratakowali, ale ich potencjał osłabł w ostatnich tygodniach z powodu wyczerpania walką oraz skierowania części sił do innych rejonów starć.

Odblokowanie baz, położonych koło miasta Maarat al-Nuaman, może pozwolić armii rządowej na odzyskanie kontroli nad całością głównej drogi z Hims do Aleppo, co ułatwiłoby zaopatrywanie oddziałów, które stacjonują w będącym ostoją rebelii regionie.

- Wczorajsze przełamanie blokady pozwoliło armii wprowadzić do baz Wadi al-Deif i Hamidija sześć ciężarówek pełnych broni - powiedział agencji Reutera szef opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Do tej pory obie bazy były zaopatrywane drogą powietrzną.

d3cmfqp

Impas na froncie

Ponad dwa lata od wybuchu zbrojnego powstania przeciwko reżimowi prezydenta Asada wojska rządowe walczą o utrzymanie w swych rękach głównych miast, natomiast wiele obszarów wiejskich i mniejszych miast opanowali rebelianci. Aleppo (Halab), niegdyś najważniejszy ośrodek gospodarczy kraju, jest sceną ustawicznych starć, w których żadna ze stron nie uzyskała dotąd przewagi.

Siły rządowe nie dopuszczają rebeliantów do centrum Damaszku i kontrolują ponad połowę Himsu, zapewniając w ten sposób połączenie stolicy z terenami nad Morzem Śródziemnym, gdzie mieszka większość syryjskich alawitów. Z tej islamskiej wspólnoty wyznaniowej wywodzi się klan Asadów i znaczna część elity rządzącej w Syrii.

Jak się ocenia, krwawy konflikt wewnętrzny, który trwa w Syrii od marca 2011 roku, spowodował już co najmniej 70 tys. ofiar śmiertelnych.

d3cmfqp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cmfqp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj