Trwa ładowanie...
d1ff5e6
d1ff5e6

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka: armia Syrii odbiła strategiczne miasto w prowincji Dara

• Syryjska armia odbiła z rąk rebeliantów miasto o strategicznym znaczeniu Asz-Szajch Maskin w syryjskiej prowincji Dara
• Dara znajduje się w graniczącej z Jordanią południowo-zachodniej części kraju
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ff5e6

Miasto leży na skrzyżowaniu łączącym wschodnią i zachodnią część prowincji oraz na szlaku dostaw docierających ze stolicy na południe Syrii. Obecnie walki przeniosły się poza teren miasta - podało opozycyjne Obserwatorium.

Na początku stycznia główne ugrupowanie opozycyjne w Syrii, Syryjska Koalicja Narodowa, alarmowało, że wojska reżimu prezydenta Baszara el-Asada przy wsparciu "okupacyjnego rosyjskiego" lotnictwa przypuściły "gwałtowne ataki" w Asz-Szajch Maskin. Miasto, w którym zdaniem syryjskiej opozycji nie było dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), było atakowały dziesiątki rosyjskich bombowców. Syryjska Koalicja Narodowa oskarżyła Rosjan o ataki na ludność cywilną i łamanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii.

W ostatnich miesiącach armia syryjska i siły z nią sprzymierzone posunęły się naprzód w prowincji Dara oraz Latakia i Aleppo; z kolei rebelianci w innych regionach, m.in. w prowincji Hama.

d1ff5e6

Wysoki Komitet Negocjacyjny, reprezentujący opozycyjne wobec Asada ugrupowania polityczne i zbrojne, oświadczył, że nie weźmie udziału w rokowaniach pokojowych pod auspicjami ONZ, jeśli władze nie wstrzymają bombardowań i oblężeń oraz nie uwolnią jeńców. Z kolei rząd w Damaszku deklaruje gotowość do uczestniczenia w rozmowach, ale w niedzielę oświadczył, że w obliczu sukcesów odniesionych w walce ze zbrojną opozycją nie pójdą wobec niej na żadne ustępstwa.

Szacuje się, że trwająca od marca 2011 roku wojna w Syrii spowodowała ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych i przesiedlenia milionów ludzi.

d1ff5e6

Podziel się opinią

Share
d1ff5e6
d1ff5e6