Trwa ładowanie...

Syryjskie delegacje zgodziły się, by "komunikat genewski" był podstawą rozmów

Syryjskie delegacje na rozmowy pokojowe w Genewie zgodziły się wykorzystać "komunikat genewski", co do którego w czerwcu 2012 r. porozumiały się światowe mocarstwa, jako podstawę do negocjacji podczas dalszych rokowań - poinformował rzecznik opozycji.

Share
Syryjskie delegacje zgodziły się, by "komunikat genewski" był podstawą rozmówŹródło: AFP, fot: Baraa Abdul-Fadl
d169ehy

- Uzgodniliśmy, że Genewa 1 jest podstawą rozmów - dodał rzecznik Syryjskiej Koalicji Narodowej Luaj Safi. Agencja Reutera zauważa, że jest to wyraźny krok w rozmowach międzysyryjskich.

W tym właśnie duchu wypowiedziała się opozycja syryjska. - Dzisiaj odnotowaliśmy krok naprzód (w rozmowach), ponieważ po raz pierwszy rozmawiamy o przejściowej władzy rządowej w celu położenia kresu dyktaturze i zakończenia walk i nędzy w Syrii - powiedział dziennikarzom Safi po zakończeniu porannej sesji rokowań, którym przewodniczył mediator Lakhdar Brahimi.

W relacji Reutera syryjska telewizja państwowa poinformowała w środę, że delegacja rządowa wyraziła "pełną gotowość", by przedyskutować "komunikat genewski", paragraf po paragrafie.

W komunikacie z Genewy z 2012 roku zaapelowano o powołanie w Syrii rządu przejściowego, mającego pełnię władzy wykonawczej.

Obecne genewskie rozmowy to pierwsza okazja do wymiany zdań między delegacjami syryjskiej opozycji i reżimu prezydenta Baszara al-Asada, który opozycja zwalcza od trzech lat. Szacuje się, że wojna w Syrii kosztowała już życie ponad 130 tys. ludzi.

d169ehy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d169ehy
d169ehy
Więcej tematów