Trwa ładowanie...

Syryjska broń chemiczna - OPCW czeka na decyzję Albanii

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wstrzymuje się z wypracowaniem szczegółowego planu zniszczenia syryjskiej broni chemicznej do czasu podjęcia przez Tiranę decyzji w sprawie ewentualnego niszczenia tej broni na terytorium Albanii.
Share
Protest w Tiranie przeciwko likwidacji syryjskiej broni chemicznej w Albanii
Protest w Tiranie przeciwko likwidacji syryjskiej broni chemicznej w AlbaniiŹródło: AFP, Fot: Gent Shkullaku
d2885z8

Piątkowe posiedzenie Rady Wykonawczej OPCW odłożono w oczekiwaniu, że wieczorem tego dnia premier Albanii Edi Rama powiadomi Albańczyków, czy jego rząd przystanie na wniosek Waszyngtonu, dotyczący niszczenia syryjskiej broni chemicznej w Albanii.

Właśnie w piątek mija zawarty w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ termin uzgodnienia przez OPCW z reżimem syryjskim szczegółowego planu zniszczenia 1300 ton sarinu, gazu musztardowego i innych środków, zbyt groźnych, by unieszkodliwiać je w targanej wojną domową Syrii.

W czwartek wiele tysięcy Albańczyków protestowało przed parlamentem w Tiranie przeciwko ewentualnemu niszczeniu syryjskiej broni chemicznej w Albanii.

d2885z8

Prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Asada. Natomiast Damaszek, wspierany przez Rosję, utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.

Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku.

d2885z8

Podziel się opinią

Share
d2885z8
d2885z8
Więcej tematów