Syria: wybuchy na uniwersytecie w Aleppo - są ofiary
Na uniwersytecie w syryjskim Aleppo doszło do dwóch eksplozji - informuje agencja Reutera. Ponad 80 osób zginęło, a ponad 160 zostało rannych. Trwały tam właśnie egzaminy semestralne - podały władze prowincji i źródła medyczne.
Według studentów, z którymi rozmawiała agencja AFP, wybuch zniszczył wydział sztuk pięknych i architektury. Uniwersytet w Aleppo funkcjonuje od połowy października, mimo walk trwających w mieście.
Przyczyna eksplozji nie została jeszcze ustalona. Według telewizji syryjskiej chodzi o "atak terrorystyczny" - terrorystami władze nazywają rebeliantów. Siły opozycyjne twierdzą, że wybuch nastąpił podczas ataku lotniczego sił rządowych, a źródła wojskowe, że przyczyną było uderzenie pocisku ziemia-powietrze, wystrzelonego przez rebeliantów. Pocisk miał nie trafić w cel i pomyłkowo uderzyć w uniwersytet. Jeszcze inne źródła mówią o wybuchu samochodu-pułapki.
Uczelnia znajduje się w południowej części miasta, na obszarze kontrolowanym przez siły rządowe. Od lipca 2012 roku Aleppo jest podzielone na strefy kontrolowane przez oddziały lojalne wobec prezydenta Baszara al-Asada i zbrojną opozycję.
Położone na północy Syrii Aleppo jest najludniejszym miastem w kraju i przed wybuchem antyprezydenckiej rebelii w marcu 2011 roku uchodziło za jego gospodarczą stolicę.
Kraj pogrążony w wojnie
Według ONZ konflikt w Syrii pochłonął już ponad 60 tys. ofiar śmiertelnych.
Organizacje pomocowe podają, że 2,5 mln Syryjczyków straciło dachy nad głową, a 600 tys. uciekło z kraju w obawie przed walkami.
Pod koniec stycznia odbędzie się spotkanie członków Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. konfliktu w Syrii. Dotychczasowe rezolucje były blokowane w tym gremium przez Rosję i Chiny. Obecnie władze w Moskwie opowiedziały się za rozpoczęciem procesu przekształceń politycznych w Syrii, lecz nadal uważają, że odejście prezydenta Asada nie może być warunkiem wstępnym porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu.
W oświadczeniu rosyjskiego MSZ napisano, że "o przyszłości Syrii muszą zadecydować sami Syryjczycy bez ingerencji z zewnątrz czy też narzucania gotowych rozwiązań".