Trwa ładowanie...
d3wk7rj

Syria: ofensywa armii w Aleppo przed debatą na forum ONZ

Syryjska armia rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę ofensywę mającą na celu opanowanie dzielnic miasta Aleppo, kontrolowanych przez rebeliantów. Na forum ONZ ma być dyskutowana tego dnia kwestia powstrzymania walk w tej byłej stolicy gospodarczej kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syryjscy żołnierze
Syryjscy żołnierze (AFP)
d3wk7rj

- Siły rządowe mają dwa cele: odciąć drogę łączącą Aleppo i granicę turecką i dokonać całkowitego oblężenia dzielnic należących do rebeliantów, a z drugiej strony otworzyć drogę prowadzącą do prorządowych szyickich miejscowości Nabul i Zahra, oblężonych przez rebeliantów od 18 miesięcy - poinformował szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman.

Według tej organizacji pozarządowej syryjska armia, wspierana przez irańskich i afgańskich bojowników oraz libańskie radykalne ugrupowanie szyickie Hezbollah, opanowała już miejscowości Baszkoj i Rijan, około 10 km na północ od Aleppo.

Ofensywa rozpoczęła się w dniu, w którym wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii Staffan de Mistura ma przedstawić Radzie Bezpieczeństwa ONZ raport podsumowujący jego misję mającą na celu powstrzymanie walk w Syrii.

d3wk7rj

Od lipca 2012 r. Aleppo - dawna stolica przemysłowa i gospodarcza kraju - jest de facto podzielone na dwie części: rebelianci znajdują się po wschodniej, a siły rządowe po zachodniej stronie linii demarkacyjnej, która przebiega od północy na południe.

Z kolei w prowincji Aleppo sytuacja jest odwrotna: siły lojalne wobec prezydenta Baszara al-Asada obecne są na wschodzie, a rebelianci - na zachodzie.

- Aleppo jest kluczowe i bitwa ta będzie prowadzona w sposób intensywny, ponieważ jest bardzo ważna. Głównym celem jest złamanie w Aleppo rebeliantów, którzy kontrolują praktycznie całą prowincję - powiedziało agencji AFP syryjskie źródło wojskowe.

d3wk7rj

Podziel się opinią

Share
d3wk7rj
d3wk7rj
Więcej tematów