Syria: czołowy dziennik analizuje ofertę szefa opozycji ws. dialogu. "To manewr polityczny"
Zbliżony do syryjskiego reżimu dziennik "Al-Watan" nazwał ofertę dialogu złożoną przez szefa syryjskiej koalicji opozycyjnej Moaza al-Chatiba "manewrem politycznym". Gazeta uznała jednak polityczne znaczenie tej propozycji.
To pierwsza syryjska reakcja na ofertę Chatiba.
"Al-Watan" w obszernym artykule redakcyjnym pisze, że "wypowiedzi Moaza al-Chatiba, mimo ich znaczenia politycznego, nadeszły dwa lata za późno". W tym czasie "straciliśmy najlepszych młodych ludzi, infrastrukturę elektryczną i naftową oraz wiele stanowisk wojskowych" - dodaje gazeta.
Według dziennika propozycja szefa koalicji opozycyjnej jest niewystarczająca, a pozycja Chatiba jako negocjatora byłaby nie do przyjęcia. "To manewr polityczny, mający na celu naprawienie błędu dotyczącego wspierania (dżihadystycznego - przyp.) Dżabhat al-Nusra (Frontu Wsparcia) oraz dostarczania pretekstów do przestępstw przeciwko Syrii" - dodaje gazeta.
Zaskakująca propozycja
Pod koniec stycznia Chatib wystąpił z zaskakującym apelem o podjęcie rozmów z przedstawicielami reżimu Baszara al-Asada w celu zakończenia krwawej wojny w kraju. Warunkiem było uwolnienie 160 tys. ludzi uwięzionych w czasie trwającego od marca 2011 roku antyrządowego powstania. Apel spotkał się z protestem niektórych ruchów wchodzących w skład koalicji. W poniedziałek Chatib poinformował, że byłby gotów prowadzić rozmowy z wiceprezydentem Farukiem esz-Szaraa.
"W ciągu dwóch lat wiele straciliśmy z powodu nieustępliwości opozycji i odrzucania dialogu. W rezultacie piłka nie jest po stronie reżimu, jak twierdzi szejk Chatib" - dodaje dziennik.
"Piłka jest w rękach tych, którzy odrzucają dialog, stawiają warunki i skupiają się na rozwiązaniu wojskowym i terrorystycznym, które tylko niszczy Syrię" - pisze "Al-Watan", nawiązując do rebeliantów walczących z reżimem Asada.
Razem przeciw terrorowi?
Gazeta zażądała od szefa opozycji, by "wyjaśnił powody, dla których wspierał Dżabhat al-Nusrę i terroryzm". Od wybuchu rewolty reżim Asada nazywa opozycję i rebeliantów "terrorystami, mającymi powiązania z zagranicą", którzy chcą siać chaos w kraju.
Chatib powinien "porozmawiać z wszystkimi Syryjczykami, by przekonać ich, że lojaliści (reżimu - przyp.) i przeciwnicy staną w jednym rzędzie w celu walki z terroryzmem" - ocenił "Al-Watan".
Szef opozycji musi też oświadczyć, że "zaakceptuje wybór narodu w wyborach, których celem będzie zbudowanie nowej, wolnej i demokratycznej Syrii" - dodaje gazeta, podkreślając, że "piłka jest po stronie Chatiba i tych, których reprezentuje".
Według ONZ w konflikcie w Syrii zginęło ponad 60 tys. osób.