Syria: 53 zabitych i ponad 200 rannych w zamachu w Damaszku
Do co najmniej 53 wzrosła liczba zabitych w zamachu bombowym w Damaszku z użyciem samochodu pułapki. Pojazd eksplodował w pobliżu siedziby rządzącej w Syrii partii Baas oraz ambasady Rosji - podała syryjska telewizja. Ponad 200 osób zostało rannych.
21.02.2013 | aktual.: 21.02.2013 16:43
Jest to najkrwawszy zamach w syryjskiej stolicy od czasu podwójnego ataku samobójczego z 10 maja 2012 r., w którym zginęło 55 osób.
Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 31 zabitych i kilkudziesięciu rannych.
Telewizja państwowa, informując o wybuchu w stołecznej dzielnicy Mazraa, nazwała go "atakiem terrorystycznym". Pokazano zdjęcia dymiącego wraku samochodu. Podano też, że wśród rannych są dzieci; w pobliżu miejsca wybuchu znajduje się szkoła.
W materiale wyemitowanym przez inną stację telewizyjną, proreżimową Al-Ichbariję, widać płonące samochody oraz ciała co najmniej dwóch zabitych. Ambasada Rosji została uszkodzona.
Według świadków cytowanych przez agencję AP samochód pułapka eksplodował w punkcie kontrolnym położonym między rosyjską ambasadą a główną siedzibą partii Baas prezydenta Baszara al-Asada. Wybuch miał uszkodzić samochody w promieniu 300 metrów.
Baas rządzi Syrią od 1970 roku, kiedy to władzę w Syrii przejął ojciec obecnego prezydenta, Hafez al-Asad.
Dwa kolejne samochody pułapki wybuchły w czwartek przed siedzibami służb bezpieczeństwa oraz wywiadu w dzielnicy Barzeh, na północnym wschodzie Damaszku - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii.
Według telewizji Al-Ichbarija trzy godziny po zamachu w dzielnicy Mazraa dwa pociski moździerzowe spadły na siedzibę sztabu generalnego wojska w samym centrum Damaszku. Budynek, znajdujący się w okolicy placu Umajjadów, był pusty, gdyż obecnie trwa tam remont.
W toczącym się od blisko dwóch lat konflikcie w Syrii Damaszek omijała raczej przemoc na wielką skalę, która doprowadziła do zniszczenia innych dużych ośrodków w kraju, jednak regularnie dochodzi tam do zamachów na budynki rządowe - przypomina agencja AP.
We wtorek pociski moździerzowe eksplodowały w pobliżu jednego z trzech stołecznych pałaców prezydenta Asada. Dzień później w wybuchu dwóch pocisków na stadionie zginął jeden z grających piłkarzy.
Konflikt wewnętrzny w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku i według ONZ spowodował śmierć około 70 tys. ludzi.