ŚwiatSyria: 20 ofiar śmiertelnych pocisku rakietowego w Aleppo

Syria: 20 ofiar śmiertelnych pocisku rakietowego w Aleppo

Pocisk rakietowy wystrzelony przez syryjską armię spowodował zawalenie się trzech sąsiadujących ze sobą budynków w Aleppo. Pod gruzami zginęło co najmniej 20 osób, kolejne 25 uznano za zaginione - poinformowali syryjscy opozycjoniści. Tymczasem w Damaszku rebelianci ostrzelali pałac prezydencki.

Syria: 20 ofiar śmiertelnych pocisku rakietowego w Aleppo
Źródło zdjęć: © AP | Aleppo Media Center AMC

Na podstawie szczątków ustalono, że był to pocisk typu Scud; siły rządowe używają ich coraz częściej do ostrzału rejonów kontrolowanych przez opozycję w prowincjach Aleppo i Dajr az-Zaur.

- Pocisk rakietowy spowodował zawalenie się trzech sąsiadujących budynków w dzielnicy Dżabel Badro. Trwa wydobywanie zwłok - cytuje agencja Reuters mieszkańca Aleppo, który udzielił tych informacji przez telefon. Wśród ofiar są trzy kobiety i sześcioro dzieci, część rannych zmarła w szpitalu.

Pojawiło się nagranie wideo m.in. z miejsca, w które uderzył pocisk; widać dziesiątki ludzi przeszukujących rumowisko. Jedno z ujęć pokazuje umierające w pobliskim szpitalu dziecko, które, jak twierdzi autor nagrania, wydobyto spod gruzów. Sfilmowany został też przywódca rebeliantów w Aleppo Abdeldżabbar al-Akeidi, który przybył na miejsce.

Abu Mudżahed, opozycjonista z Aleppo, powiedział, że dzielnica Dżabel Badro jest kontrolowana przez rebeliantów od miesięcy i dotychczas toczyło się tam normalne życie, sklepy były otwarte, mieszkańcy chodzili do pracy. Używając tam tak potężnej broni jak pociski typu Scud siły wierne prezydentowi Baszarowi al-Asadowi chcą zasiać strach wśród mieszkańców i nastawić ich przeciwko bojownikom Wolnej Armii Syryjskiej.

Tymczasem koło jednego z pałaców Asada w Damaszku wybuchły dwa pociski moździerzowe, powodując jedynie straty materialne. Uszkodzony został północny mur pałacu Tiszrin; nie wiadomo, czy był w nim prezydent, który ma w stolicy jeszcze dwie rezydencje. Asad często przyjmuje w Tiszrinie dygnitarzy, w pałacu gościły też zagraniczne delegacje w czasie wizyt w Syrii.

Syryjski konflikt wybuchł w marcu 2011 roku i pochłonął już ok. 70 tys. ofiar. Przedstawiciele ONZ podkreślają, że zbrodni wojennych, w tym ataków na ludność cywilną, dopuszczają się obie strony.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)