Trwa ładowanie...
deuhg1m
woda
26-02-2010 13:05

Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami

W ciągu najbliższej doby spływ wód z topnienia pokrywy śnieżnej powodować będzie dalszy wzrost stanów wody rzeki Warty i jej dopływów do strefy stanów wysokich. IMiGW ostrzega przed niebezpieczeństwem przebywania nad tymi rzekami. W ciągu najbliższej doby na południu Polski z powodu roztopów mogą także wystąpić lokalne zalania i podtopienia - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego mogą się również spodziewać trudności komunikacyjnych.

deuhg1m
deuhg1m

Instytut przewiduje wzrost do stanów ostrzegawczych na wodowskazach Bobry, Osjaków (Warta), Niwki, Kule (Liswarta), Dąbie, Poddębice (Ner), Piwonice (Prosna). Dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów ostrzegawczych prognozowany jest w Bogusławiu i Gorzowie Śląskim (Prosna). Stany powyżej stanów alarmowych występować będą w Łasku (Grabia), Mirkowie (Prosna), Niechmirowie (Oleśnica).

W związku z nadal występującymi lokalnie zjawiskami lodowymi możliwe są wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych na Warcie (Śrem, Wronki, Kostrzyn).

Oprócz niebezpieczeństwa przebywania nad brzegami rzek, IMiGW ostrzega także przed lokalnymi zalaniami i podtopieniami terenów obniżonych i bezodpływowych oraz przed utrudnieniami w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek.

W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim i podkarpackim wprowadzono drugi w trzystopniowej skali stopień zagrożenia meteorologicznego. Meteorolodzy przewidują opady śniegu w górach na terenie województwa śląskiego i podkarpackiego. W innych województwach południowej Polski ma padać deszcz. Temperatura na całym tym obszarze będzie dodatnia, od 1 do 11 stopni Celsjusza. Wiatr, wiejący z południa, osiągnie prędkość do 35 kilometrów na godzinę, na pogórzu w porywach do 60 kilometrów na godzinę.

deuhg1m

IMGW ostrzega również przed wysokim stanem wód. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje na Wiśle na odcinku od Wyszogrodu do zbiornika we Włocławku w zlewni Pilicy i zlewni Bugu w województwie mazowieckim oraz w Wielkopolsce w całym dorzeczu Warty. Woda przekroczyła tam stany alarmowe. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje na Podlasiu w zlewni Narwi oraz w Małopolsce na Wiśle i wszystkich jej dopływach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczeństwem w czasie przebywania nad brzegami rzek oraz przewiduje podtopienia terenów nadrzecznych i utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.

deuhg1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deuhg1m
Więcej tematów