PolskaSynoptycy ostrzegają przed podtopieniami

Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami

W ciągu najbliższej doby spływ wód z topnienia pokrywy śnieżnej powodować będzie dalszy wzrost stanów wody rzeki Warty i jej dopływów do strefy stanów wysokich. IMiGW ostrzega przed niebezpieczeństwem przebywania nad tymi rzekami. W ciągu najbliższej doby na południu Polski z powodu roztopów mogą także wystąpić lokalne zalania i podtopienia - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego mogą się również spodziewać trudności komunikacyjnych.

26.02.2010 | aktual.: 26.02.2010 14:51

Instytut przewiduje wzrost do stanów ostrzegawczych na wodowskazach Bobry, Osjaków (Warta), Niwki, Kule (Liswarta), Dąbie, Poddębice (Ner), Piwonice (Prosna). Dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów ostrzegawczych prognozowany jest w Bogusławiu i Gorzowie Śląskim (Prosna). Stany powyżej stanów alarmowych występować będą w Łasku (Grabia), Mirkowie (Prosna), Niechmirowie (Oleśnica).

W związku z nadal występującymi lokalnie zjawiskami lodowymi możliwe są wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych na Warcie (Śrem, Wronki, Kostrzyn).

Oprócz niebezpieczeństwa przebywania nad brzegami rzek, IMiGW ostrzega także przed lokalnymi zalaniami i podtopieniami terenów obniżonych i bezodpływowych oraz przed utrudnieniami w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek.

W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim i podkarpackim wprowadzono drugi w trzystopniowej skali stopień zagrożenia meteorologicznego. Meteorolodzy przewidują opady śniegu w górach na terenie województwa śląskiego i podkarpackiego. W innych województwach południowej Polski ma padać deszcz. Temperatura na całym tym obszarze będzie dodatnia, od 1 do 11 stopni Celsjusza. Wiatr, wiejący z południa, osiągnie prędkość do 35 kilometrów na godzinę, na pogórzu w porywach do 60 kilometrów na godzinę.

IMGW ostrzega również przed wysokim stanem wód. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje na Wiśle na odcinku od Wyszogrodu do zbiornika we Włocławku w zlewni Pilicy i zlewni Bugu w województwie mazowieckim oraz w Wielkopolsce w całym dorzeczu Warty. Woda przekroczyła tam stany alarmowe. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje na Podlasiu w zlewni Narwi oraz w Małopolsce na Wiśle i wszystkich jej dopływach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczeństwem w czasie przebywania nad brzegami rzek oraz przewiduje podtopienia terenów nadrzecznych i utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)