Synod biskupów: brak przełomu w kontrowersyjnych kwestiach
Żadnego otwarcia w sprawie udzielania komunii chrześcijanom innych wyznań i rozwiedzionym, żyjącym w nowych cywilnych związkach, brak zgody na wyświęcanie żonatych mężczyzn, żadnych przełomowych zmian w najbardziej kontrowersyjnych kwestiach - tak w największym skrócie obserwatorzy komentują ogłoszonyw Watykanie końcowy dokument trzytygodniowego synodu biskupów.
22.10.2005 | aktual.: 22.10.2005 18:35
Włoska agencja ANSA zwraca uwagę, że w liczącym 25 paragrafów orędziu zatytułowanym "Eucharystia, żywy chleb dla pokoju na świecie" znajduje się apel do osób rozwiedzionych o udział we mszy świętej, mimo potwierdzonego przez biskupów zakazu udzielania im komunii.
"Niektórzy rozwiedzeni żyjący w nowych związkach przyjmują z bólem to, że nie mogą otrzymywać komunii i ból ten ofiarowują Bogu. Inni nie rozumieją tego zakazu i żyją w stanie wewnętrznej frustracji. Wprawdzie nie możemy podzielić ich wyboru, ale zapewniamy, że nie są oni wyłączeni z życia Kościoła" - podkreślono.
Do polityków ojcowie synodalni zaapelowali o to, aby nie popierali ustaw sprzecznych z etyką. Jak zauważają watykaniści, mimo wyrażonego zaniepokojenia brakiem księży synod sprzeciwił się propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn. Uczestnicy obrad wspomnieli też w dokumencie o nieobecnych w Watykanie biskupach chińskich, którym wyjazdu mimo wyraźnego zaproszenia od Benedykta XVI zabroniły władze w Pekinie.
Wymieniono także największe problemy świata: głód, wszelkie formy terroryzmu i niesprawiedliwości uderzające - jak podkreślono - w codzienne życie setek milionów ludzi. W przesłaniu mowa jest też o ogniskach przemocy, między innymi na Bliskim Wschodzie, o skrajnej nędzy w Ameryce Łacińskiej i Azji oraz w Afryce, zapomnianej przez światową opinię publiczną.
W dokumencie końcowym synodu znalazło się potępienie sekularyzacji, która doprowadziła na Zachodzie do obojętności religijnej i wielu przejawów relatywizmu. Do przywódców narodów biskupi z całego świata zaapelowali, aby "mieli w sercu godność poszczególnych jednostek, by bronili życia od samego poczęcia, by krzewili postęp ludzki i społeczny".
Sporo miejsca w podsumowaniu synodu na temat Eucharystii poświęcono przypadkom różnych nadużyć, do których dochodzi podczas liturgii. Wśród blasków Kościoła wymieniono wzrost powołań w niektórych częściach świata oraz heroiczne świadectwo dawane przez wielu kapłanów. Cienie to brak księży, kryzys spowiedzi oraz utrata poczucia grzechu.
Ostatnie paragrafy orędzia to apele do poszczególnych członków wspólnoty kościelnej. Kapłanów wezwano, aby za przykładem Benedykta XVI, byli "skromnymi pracownikami Winnicy Pańskiej". Biskupi zapewnili o swej bliskości ze wszystkimi potomkami Abrahama, szczególnie zaś z żydami, a także z muzułmanami. Przesłanie kończy modlitwa o pokój pełen nadziei.
Sylwia Wysocka