Trwa ładowanie...

Syn generała SS grozi Magdalenie Ogórek: Jutro zablokuję jej książkę w sądzie

Horst Waechter chce zablokować dystrybucję książki Magdaleny Ogórek - ustaliła Wirtualna Polska. Syn generała SS, tytułowego bohatera publikacji, od dawna przekonuje, że jego ojciec był "dobrym nazistą", a w Krakowie i Lwowie starał się pomagać Żydom, Polakom i Ukraińcom. Dlatego przekonuje, że Ogórek dopuściła się kłamstw, w dodatku oszukała jego i jego rodzinę, pozując na przyjaciółkę.

Share
Syn generała SS grozi Magdalenie Ogórek: Jutro zablokuję jej książkę w sądzie
Źródło: PAP, fot: marcin kmieciński
d3rc8xf

Burza wokół książki Magdaleny Ogórek trwa. Wiele wskazuje na to, że autorka i jej wydawnictwo będą musieli zmierzyć się z pozwem Horsta Waechtera, syna tytułowego "Generała SS, który ograbił Kraków". W czwartek 18 stycznia chce on złożyć w sądzie wniosek o zablokowanie dystrybucji książki. Austriak przekazał nam tę informację w odpowiedzi na naszą prośbę o komentarz do oświadczenia, które wydał po publikacji książki.

Czytamy książkę Magdaleny Ogórek - długa wersja

W trakcie prac nad "Listą Waechtera" wielokrotnie odwiedzała syna SS-mana, czego dowodzi zarówno ich aktywność w mediach społecznościowych, jak i książka "'Lista Waechtera". Autorka opisuje swoje podróże do Austrii oraz prace nad książką, badanie archiwów i rozmowy z Horstem Waechterem.

d3rc8xf

Ogórek przedstawia w książce fragmenty historycznych dokumentów, m.in. sporządzonych przez dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie z czasów II wojny światowej. Część z nich wprost wskazuje Ottona Waechtera lub jego żonę Charlotte jako winnych kradzieży polskich dzieł sztuki. Otto Waechter był generałem SS, gubernatorem dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa, później gubernatorem Galicji. Stworzył SS-Galizien, podporządkowany III Rzeszy oddział Ukraińców, powołany do walki z będącymi w ofensywie Sowietami.

Poprosiliśmy wydawnictwo i autorkę o komentarze. W przypadku ich otrzymania, niezwłocznie dodamy je do tego tekstu.

d3rc8xf

Podziel się opinią

Share
d3rc8xf
d3rc8xf
Więcej tematów