Trwa ładowanie...
17-08-2013 14:26

Syn duchowego przywódcy Bractwa Muzułmańskiego zastrzelony

Syn duchowego przywódcy Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badiego został śmiertelnie postrzelony w Kairze w czasie piątkowego "marszu gniewu" zwolenników obalonego prezydenta - poinformowała Partia Wolności i Sprawiedliwości, polityczne skrzydło Bractwa.
Zwolennicy obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, którzy schronili się w otoczonym przez policję meczecie Al-Fath w centrum Kairu, zostali po południu ewakuowani z budynku - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

Syn duchowego przywódcy Bractwa Muzułmańskiego zastrzelonyŹródło: PAP/EPA, fot: Khaled El Fiqi
d48d43i
d48d43i

Jak głosi oświadczenie ugrupowania na Facebooku, 38-letni Ammar Badie zginął w czasie demonstracji na stołecznym placu Ramzesa.

Kilka dni temu w czasie demonstracji w Kairze zastrzelona została także córka innego lidera Bractwa, Mohammeda el-Beltagiego.

Nie wiadomo, gdzie przebywa sam Badie, który został oskarżony o podżeganie do aktów przemocy. 25 sierpnia ma ruszyć proces jego i innych członków Bractwa, z którego wywodzi się obalony 3 lipca prezydent Egiptu Mohammed Mursi.

Egipska telewizja państwowa poinformowała również w sobotę o aresztowaniu syna innego członka kierownictwa Bractwa, Hassana Malka. Policja przetrzymuje również jednego z przywódców Partii Wolności i Sprawiedliwości, Gamala Heszmata.

d48d43i

Zwolennicy obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, którzy schronili się w otoczonym przez policję meczecie Al-Fath w centrum Kairu, zostali po południu ewakuowani z budynku - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

Według agencji AFP funkcjonariuszom nie udało się jeszcze przejąć całkowitej kontroli nad minaretem, z którego wcześniej uzbrojeni napastnicy mieli otworzyć ogień do żołnierzy i policjantów.

Po strzelaninie policja podjęła szturm na meczet mieszczący się na placu Ramzesa w centrum Kairu. Specjalnie siły policji weszły do środka i zatrzymały zwolenników Mursiego - powiedziało agencji EFE źródło w siłach bezpieczeństwa.

Od piątkowego wieczoru świątynia była otoczona przez policję. Według strony internetowej telewizji Al-Dżazira tuż przed szturmem w meczecie przebywało ok. 700 osób.

d48d43i

W piątek wieczorem, po masowych protestach zwanych "marszami gniewu", stronnicy Mursiego schronili się tam, gdyż obawiali się aresztowania lub ataków ze strony wrogich im cywilów, którzy oczekiwali przed budynkiem. Dziennikarz agencji AFP widział, jak podczas szturmu policja siłą wyprowadziła ze świątyni siedmiu lub ośmiu mężczyzn. Tłum rzucił się na nich, bijąc ich metalowymi prętami. Policja strzelała w powietrze, by rozpędzić napastników.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, potwierdziło, że siły bezpieczeństwa weszły do meczetu.

Doradca tymczasowego prezydenta Egiptu Mustafa Hegazy oświadczył na sobotniej konferencji prasowej, że Egipt stoi w obliczu "wojny wywołanej przez siły ekstremistyczne". - Kraj stawi jej czoło sięgając po "zgodne z prawem środki bezpieczeństwa - podkreślił.

d48d43i

Tymczasem egipski bank centralny zapowiedział, że zamknięte od środy banki będą otwarte w niedzielę od godz. 9 do 12.

Tego dnia pierwszy raz od czwartku działać będzie też egipska giełda. Będzie ona jednak otwarta przez trzy, a nie cztery godziny.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w krwawych starciach między islamistami a siłami bezpieczeństwa w piątkowy "dzień gniewu" zginęły w całym kraju 173 osoby. W samym centrum Kairu ofiar śmiertelnych było 95, a w Aleksandrii 25.

d48d43i

Zamieszki były wywołane środowymi akcjami sił bezpieczeństwa, które w Kairze zlikwidowały dwa obozowiska stronników Mursiego, odsuniętego od władzy przez armię 3 lipca. Według oficjalnych danych podczas akcji i spowodowanych przez nie zamieszek w całym kraju w środę śmierć poniosło ponad 600 osób. Bractwo Muzułmańskie twierdzi, że ofiar było kilka razy więcej.

Rozwiążą Bractwo Muzułmańskie?

Tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi zaproponował rozwiązanie Bractwa Muzułmańskiego i obecnie pomysł ten jest analizowany przez rząd - poinformował rzecznik rządu. Biblawi przedstawił propozycję ministrowi odpowiedzialnemu za wydawanie licencji organizacjom pozarządowym.

Bractwo zostało rozwiązane przez egipskich wojskowych w 1954 roku, ale w marcu zarejestrowało się jako organizacja pozarządowa w odpowiedzi na pozew sądowy wniesiony przez ich przeciwników, którzy kwestionowali legalność tego ruchu. Skrzydłem politycznym utworzonego w 1928 roku Bractwa jest Partia Wolności i Sprawiedliwości. Ugrupowanie powstało w 2011 roku po 18-dniowych protestach, w wyniku których zmuszony do ustąpienia został dyktator Hosni Mubarak. Sprawował on władzę niemal 30 lat.

d48d43i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48d43i
Więcej tematów