ŚwiatŚwińska grypa może dotrzeć do Polski

Świńska grypa może dotrzeć do Polski

Nie ma sygnałów o przedostaniu się wirusa świńskiej grypy do Polski, ale - jak mówi rzecznik sanepidu Wiesław Rozbicki - pojawienie się wirusa w naszym kraju jest nieuniknione. Wcześniej Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii Andrzej Zieliński - ocenił, że na razie zagrożenia nie ma. Jednak w poniedziałek zbierze się sztab kryzysowy do spraw pandemii grypy.

Świńska grypa może dotrzeć do Polski
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Rzecznik sanepidu wzywa jednak lekarzy pierwszego kontaktu, by informowali o stwierdzonych przypadkach grypy. Chorzy z objawami grypy lub przeziębienia powinni bezzwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

- Jutro zbiera się specjalny komitet do spraw pandemii grypy. W jego skład wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia, MSWiA, MSZ, rolnictwa, innych resortów oraz jednostek badawczo-rozwojowych i wojska. Musimy wykazać wielką czujność, bo każda mutacja wirusa jest groźniejsza niż sam wirus - mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

Graniczni inspektorzy sanitarni ze Szczecina i Świnoujścia dostali już wstępne instrukcje. Nadzorem zostanie objęte lotnisko w Goleniowie. Pasażerom będą wręczane ulotki z informacją by obserwować swój stan zdrowia, dotyczy to zwłaszcza osób powracających z obu Ameryk - informuje Renata Opiela, rzeczniczka sanepidu w Szczecinie. Rzeczniczka wyjaśnia, że osoby te zostaną objęte specjalnym nadzorem medycznym. Jak przypomina Renata Opiela, tak jak w przypadku klasycznej grypy, wirus świńskiej grypy przenosi się drogą kropelkową.

Pojawienie się w Meksyku i Stanach Zjednoczonych świńskiej grypy, wywoływanej przez nieznany dotąd szczep wirusa, budzi obawy na całym świecie. Ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie wyklucza, że może dojść do wybuchu pandemii, wiele krajów przystąpiło do wprowadzania środków ostrożności i środków zapobiegawczych.

W Meksyku zmarło już co najmniej 81 osób, a ponad 1300 jest zarażonych.

W wielu krajach przystąpiono do mierzenia gorączki ludziom powracającym z regionów dotkniętych świńską grypą. Osoby z objawami chorobowymi mają być obejmowane kwarantanną. Wiele krajów, w tym Polska, przestrzega swych obywateli przed podróżowaniem w zagrożone regiony Ameryki Północnej.

Niektóre państwa poinformowały o zaostrzeniu kontroli mięsa wieprzowego i wyrobów mięsnych importowanych z Ameryki. Są też pierwsze całkowite zakazy takiego importu, mimo że Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia, iż wieprzowina, poddana prawidłowej obróbce cieplnej, jest dla człowieka całkowicie bezpieczna.

Nowa Zelandia poinformowała o 10 uczniach, którzy wrócili z wycieczki do Meksyku z objawami wskazującymi na świńską grypę. W Izraelu hospitalizowano mężczyznę, który wrócił chory z Meksyku. Francuski resort zdrowia informuje o czterech podejrzanych przypadkach, a władze hiszpańskie - o trzech.

W stolicy Meksyku - ogromnej, 20-milionowej aglomeracji - zamknięto szkoły, muzea, biblioteki i teatry. Podobne środki wprowadzono w trzech stanach, w których pojawiła się choroba.

W USA jest już 20 potwierdzonych przypadków świńskiej grypy w Kalifornii, Teksasie i Kansas. W Nowym Jorku u ponad 100 uczniów jednej ze szkół wystąpiły objawy chorobowe mogące wskazywać na świńską grypę: gorączka, ból gardła, kaszel, trudności z oddychaniem, bóle mięśniowe. część uczniów tej szkoły była ostatnio w Meksyku.

Hongkong i Tajwan zapowiedziały, że przybysze z obszarów dotkniętych grypą będą obejmowani kwarantanną, jeśli okaże się, że gorączkują. W Chinach wydano zarządzenie, by do władz zgłaszali się wszyscy, którzy po przybyciu z zagrożonych obszarów stwierdzili u siebie objawy chorobowe.

W Rosji zapowiedziano, że każdy pasażer z gorączką, przybywający z Ameryki Północnej, będzie poddawany kwarantannie do czasu ustalenia przyczyn podwyższonej temperatury.

Na tokijskim lotnisku Narita ustawiono urządzenia do automatycznego pomiaru temperatury ciała ludzi przylatujących z Meksyku.

Podobne środki wprowadzono w Indonezji.

WHO wskazuje, że żadna szczepionka nie chroni konkretnie przed świńską grypą i że nie wiadomo na razie, w jakim stopniu ochronę zapewniają szczepionki przeciwko "tradycyjnej" grypie.

Rosja wprowadziła zakaz importu produktów mięsnych z Meksyku, Kalifornii, Teksasu i Kansas. Korea Południowa zapowiada nasilenie kontroli produktów mięsnych z Meksyku i USA pod kątem wirusa grypy. Serbia wprowadziła całkowity zakaz importu wieprzowiny z Ameryki Północnej. Japoński minister rolnictwa Shigeru Ishiba wystąpił w telewizji, zapewniając ludność, że jedzenie wieprzowiny jest bezpieczne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (284)