Trwa ładowanie...
d2lrqj7
wzrost
15-04-2003 16:50

"Świńska górka" - teraz dzięki Litwie

Litwa podwyższyła opłaty importowe na polską wieprzowinę. Ma to służyć ochronie rynku wewnętrznego przed napływem taniego mięsa z naszego kraju.

d2lrqj7
d2lrqj7

Utrzymano wprawdzie obowiązującą dotychczas 30-procentową stawkę celną na polskie mięso wieprzowe, ale ustanowiono jej minimalny pułap. Od środy od każdego kilograma wwożonej na Litwę polskiej wieprzowiny będzie trzeba zapłacić nie mniej niż 1 lit i 93 centy czyli ponad 2 złote 40 groszy. Litewski rząd twierdzi, że stanowi to równowartość polskich dotacji do eksportu wieprzowiny do państw spoza Unii Europejskiej.

Zdaniem Litwinów, stosowanie przez nasz kraj wysokich dopłat eksportowych stanowi poważne zagrożenie dla interesów miejscowych hodowców bydła rzeźnego, którzy nie wytrzymują konkurencji cenowej.

W tym roku, polskiej wieprzowiny sprowadzono już ponad 50 ton. Była co najmniej o jedną czwartą tańsza od litewskiej. Teraz będzie zapewne droższa, co zdaniem specjalistów spowoduje poważny spadek zainteresowania polskim mięsem na tutejszym rynku. (mp)

d2lrqj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lrqj7
Więcej tematów