Święto Wojska Polskiego. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyleci na uroczystości
Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo weźmie w sobotę udział w Warszawie w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej - informuje zagraniczny portal "Politico". Urzędnik z administracji prezydenta USA będzie przebywał w Europie w związku z rotacją wojsk U.S. Army .
05.08.2020 | aktual.: 05.08.2020 16:15
Amerykański sekretarz stanu (odpowiednik ministra spraw zagranicznych - red.) od środy przebywa w Europie. Według "Politico" Mike Pompeo będzie rozmawiał z partnerami skupionymi w ramach NATO o tym, jak decyzja o relokacji wojsk z Niemiec wpłynie na spójność polityki obronnej Sojuszu. Na agendzie rozmów mają pojawić się także kwestie relacji Zachodu z Chinami oraz przyszłość technologii 5G.
Wśród krajów, które zamierza odwiedzić amerykański urzędnik, znalazła się także Polska. Mike Pompeo nad Wisłę ma przylecieć, aby wziąć udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej. Przypomnijmy, że te zostały ograniczone przez pandemię koronawirusa. MON zrezygnował m.in. z corocznej defilady na ulicach Warszawy. "Służby sanitarne nie rekomendowały organizacji tego wydarzenia. Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób. Tak wielkie zgromadzenia mogą zwiększać ryzyko zakażeń koronawirusem" - przekazał resort obrony.
"Politico" przypomina, że europejski "tour" Pompeo zaczyna od spotkania z czeskim premierem Andrejem Babisiem. Następnie były dyrektor CIA odleci do Słowenii, później ma także udać się do Polski. Wśród możliwych destynacji znajduje się Austria - choć dokładny plan wizyty jest "na bieżąco ustalany i może zmienić się w ostatniej chwili".
Przypomnijmy, że USA redukują swoją obecność wojskową w Europie. 12 tys. żołnierzy stacjonujących na co dzień w Niemczech wróci do Stanów Zjednoczonych. Do Polski trafi element nowo utworzonej kwatery głównej V Korpusu Armii, które w razie jakiejkolwiek interwencji wojskowej ma koordynować wojska lądowe. Zmianie ulegnie także lokalizacja dowództwa całej U.S. Army w Europie - z Niemiec zostanie przeniesione bliżej Zachodu - do Belgii.
Źródło: "Politico"