PolskaŚwięto wegetarian

Święto wegetarian

Bigos sojowy, pasty tofu w rozmaitych
smakach, sojoburgery lub tofuburgery, różnego rodzaju kasze,
ziarna zbóż, steki jarskie, dania z ciecierzycy, a do popicia
sojowa kawa. To tylko wycinek z diety wegetarian. W piątek
obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.

01.10.2004 | aktual.: 01.10.2004 11:23

Zdrowy, krzepki, świeży, pełen życia oraz rosnąć, kwitnąć, rozwijać się to tłumaczenia łacińskich słów oznaczających wegetarianizm. W uproszczeniu oznacza on bezmięsny sposób odżywiania. Każdy produkt, który nie zawiera mięsa oraz składników odzwierzęcych (np. podpuszczki, żelatyny i innych tego typu substancji), jest produktem wegetariańskim.

Corocznie, 1 października, w dzień urodzin wielkiego polityka i filozofa - Mahatmy Gandhiego, który głosił zasadę nieużywania przemocy wobec istot, wegetarianie chcąc docenić go za promowanie tej idei obchodzą właśnie wtedy Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu - wytłumaczyła Anna Szwapczyńska z fundacji "Pożywienie - Darem Serca".

W ramach programu Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu w Pałacu Kultury i Nauki stowarzyszenie Empatia oraz Vegavani organizuje happening "Wegetarianizm - spróbujesz?", podczas którego m.in. będą rozdawane broszury poświęcone wegetarianizmowi, sprzedawane będą wegetariańskie smakołyki.

Wieczorem w barze "Vega" Fundacji "Pożywienie - Darem Serca" koncert dadzą zespoły Asunta, Etno, Bębny. Jak podkreśliła Szwapczyńska, "wszyscy artyści są wegetarianami, zagrają muzykę nastrojową, pozytywną, niezależną, związaną z wegetarianizmem".

Kilka barów i restauracji wegetariańskich oferować będzie (po symbolicznej cenie) specjalne menu, aby każdy mógł spróbować potraw wegetariańskich.

Do obchodów Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu w Polsce włączyło się także 25 innych miast w Polsce, m.in. Gdańsk, Białystok, Grudziądz, Katowice, Poznań, Przemyśl oraz Suwałki.

W ostatnich dziesięciu latach dieta wegetariańska jest coraz bardziej popularna. Najbardziej zainteresowani nią wydają się studenci, ludzie młodzi, którzy później często zostają już przy lżejszych dietach, np. jarskiej. Wzrost ten związany jest m.in. z tym, że o wiele łatwiejsze, niż kiedyś stało się zdobycie produktów wegetariańskich, powstaje coraz więcej sklepów z nimi, dieta popularyzowana jest w mediach, już nie trzeba wielkiego wysiłku, żeby ją stosować - powiedziała Szwapczyńska.

Szacuje się, że w Polsce żyje 2-3% wegetarian. W innych krajach europejskich, gdzie liczba osób niejedzących mięsa jest kilkakrotnie razy większa, często funkcjonuje cały przemysł związany z potrzebami wegetarian - od restauracji poprzez hotele, aż po szkoły czy przedszkola.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu ustanowiony został podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego w New Delhi (Indie) w 1977 r. Jego celem jest promocja wegetarianizmu oraz informowanie o korzyściach z niego płynących, m.in. zdrowotnych. W tym dniu w wielu miejscach na całym świecie tradycyjnie nie je się mięsa. Dotyczy to również ludzi, którzy na codzień nie są wegetarianami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)