Trwa ładowanie...
d44garj

Święto Tatr - parada, przyśpiewki, góralskie smakołyki

Witkacy, Modrzejewska, Sabała i kilkanaście innych historycznych postaci wyruszyło w sobotę po południu zakopiańskimi Krupówkami. Wszyscy byli bohaterami Pierwszej Parady Wieku, zorganizowanej w ramach Święta Tatr.
Share
d44garj

Organizatorami przemarszu - który wyreżyserował Andrzej Dziuk - było starostwo tatrzańskie i Teatr im. Witkiewicza. Chcemy sięgnąć do tego, co było najlepsze w Zakopanem, czyli zderzenia się dwóch żywiołów: regionalnego i artystycznego. Nasza parada nawiązuje do tego, prezentując różne postaci, związane z Zakopanem, i sytuacje teatralne, które ich dotyczą - powiedział o idei parady Marek Mikulski, autor scenografii.

Podczas parady zaprezentowano także współczesne dzieła sztuki (m.in. Władysława Hasiora). Była też platforma amerykańska i sam generał Pułaski, bowiem parada zakończy się Pod Gubałówką "piknikiem amerykańskim". Weźmie w nim udział Wielki Marszałek Parady Pułaskiego w Nowym Jorku Stanisław Trojaniak.

Natomiast w Bukowinie Tatrzańskiej- w ramach Święta Tatr - odbywają się 35. Sabałowe Bajania - ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków ludowych, a także konkurs mowy starosty weselnego.

Odbędzie się też degustacja potraw regionalnych, zlot pasowanych na zbójników i sabałowa noc w Niebieskiej Dolinie przy góralskich kapelach i płonących watrach.(kar)

d44garj

Podziel się opinią

Share
d44garj
d44garj
Więcej tematów