Święto Ogórka w Kaliszu Pomorskim
Wioska ogórkowa, a w niej ogórki
kiszone, małosolne, mizerie, sałatki ogórkowe z cebulą, ogórki z
twarogiem, zupa ogórkowa, powstała Kaliszu Pomorskim. Mieszkańcy miasteczka, które słynęło niegdyś
z przetwórni ogórków proklamowało się światową stolicą ogórka na
najbliższe trzy dni.
Kaliska przetwórnia produkowała kiszone ogórki, w które zaopatrywali się głównie żołnierze radzieccy, stacjonujący rzed laty na pobliskich poligonach. Potem przetwórnia zbankrutowała. Teraz kaliszanie przypomnieli sobie o niej i postanowili promować swoje miasto ogórkiem - powiedział jeden z organizatorów imprezy, dyrektor Domu Kultury w Kaliszu Pomorskim Tomasz Bukowski.
Pomysł na święto ogórka nasunął się sam - mówi Bukowski. W mieście jest jezioro Młyńskie. Jednak nikt tutaj tak go nie nazywa. Dla miejscowych jest to jezioro ogórkowe, bo na jego dnie spoczywają specjalnie zabezpieczone beczki z ogórkami, które od czasu do czasu wypływają na powierzchnię. Pod wodą, bez dostępu powietrza warzywa te nabierają przez rok niezwykłego smaku - wyjaśnia. Tak przechowywano ogórki za czasów przetwórni i tak już po raz drugi czynią kaliszanie podczas ogórkowego święta - dodał.
Wieczorem Szambelan Ogórkowy zatopił dwie beczki wypełnione tegorocznymi ogórkami z napisem "Anno domini 2006". Zostaną one wyłowione z jeziora równo za rok, by mieszkańcy miasta i ich goście mogli spróbować ich niecodziennego smaku.
Specjalizujące się w kiszeniu ogórków mieszkanki Kalisza zdradziły, że tak naprawdę tajemnica ogórków tkwi w wodzie, w której się je kisi.
Święto Ogórka uatrakcyjnią występy zespołów IRA i Golec uOrkiestra.
Organizatorzy zapewniali uczestników zabawy, że ogórki (które pochodzą z Indii) kisili już starożytni Rzymianie.