Święto niepodległości do zmiany? Posłowie zdecydowali

Remigiusz Grabiec w propozycji obywatelskie przygotował projekt ustawy zakładającej, że święto niepodległości będziemy obchodzić 7 października zamiast 11 listopada. Posłowie dzisiaj zdecydowali: rewolucji w kalendarzu nie będzie.

Uczestnicy Marszu Niepodległości w Warszawie. Zdj. ilustracyjne
Uczestnicy Marszu Niepodległości w Warszawie. Zdj. ilustracyjne
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Lange
Justyna Lasota-Krawczyk

15.05.2024 | aktual.: 15.05.2024 22:06

Święto odzyskania przez Polskę niepodległości jest obchodzone 11 listopada od 1937 roku. Od 35 lat jest to dzień wolny od pracy, a Polacy hucznie świętują na ulicach największych miast.

Do Sejmu, w ramach propozycji obywatelskiej, wpłynął jednak projekt ustawy, który zakłada przeniesienie tego święta na inny dzień. Petycja została wniesiona przez Remigiusza Grabca, który przygotował projekt ustawy. Zaproponował w niej, żeby Święto niepodległości obchodzić nie 11 listopada a 7 października.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Zgodnie z ogólnoświatowym zwyczajem, data święta niepodległości danego państwa jest rocznicą wydania przez władzę narodową dokumentu zwanego deklaracją niepodległości. W przypadku Stanów Zjednoczonych Ameryki jest to dzień 4 lipca. W przypadku Polski – dzień 7 października. W tym bowiem dniu, w 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego proklamowaną Polskę Zjednoczoną i Niepodległą" – czytamy w uzasadnieniu Grabca.

Autor petycji stwierdził, że 7 października jest jedyną datą w kalendarzu, do której można przypisać obchody Narodowego Dnia Niepodległości. "Z kolei dnia 11 listopada 1918 r. Nie wydarzyło się nic decydującego dla odzyskania przez Polskę niepodległości" - dodał.

Święto niepodległości zniknie z kalendarza? Posłowie zdecydowali

Projektem zajęło się najpierw sejmowe Biuro Analiz i Oceny Skutków Regulacji. "Rozstrzygnięcie tej kwestii powinno opierać się przede wszystkim na ocenie pozaprawnej – historycznej, uwzględniającej także ukształtowaną dotychczas społeczną tradycję, walor jej ciągłości i budowania narodowej tożsamości" - napisano w opinii.

W środę 15 maja na posiedzeniu Komisji ds. Petycji posłowie odnieśli się do propozycji przeniesienia święta niepodległości. Zdecydowano, że nie będą prowadzone dalsze prace nad zmianą terminu Narodowego Święta Niepodległości. Oznacza to, że nadal ten symboliczny dzień będziemy świętować 11 listopada.

Źródło: "Fakt"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (264)