WP

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Zielonej Górze

Święto Niepodległości 2018 w Zielonej Górze to szereg wydarzeń kulturalnych obchodzonych w różnych instytucjach. Oprócz oficjalnej części w dniu 11 listopada możemy również wziąć udział w wystawach, koncertach, spotkaniach, widowiskach plenerowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga Polski to jeden z głównych elementów obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Flaga Polski to jeden z głównych elementów obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (PAP/EPA, Fot: Andrzej Grygiel)
WP

Wydarzenia towarzyszące Świętu Niepodległości 2018 w Zielonej Górze i okolicach

Samorządowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości trwają w województwie lubuskim przez cały 2018 rok. Wydarzenia skupione wokół tak ważnej dla naszego kraju rocznicy organizuje Komitet Honorowy wraz z Marszałkiem Województwa Lubuskiego, Elżbietą Polak. Od początku listopada przez cały miesiąc możemy obejrzeć wystawę ”2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze.

Miała już miejsce premiera scenicznej adaptacji ”Pana Tadeusza” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Trwają lekcje obywatelskie, odbywał się V Lubuski Sejmik Młodzieżowy, a w programie dodatkowo m.in. warsztaty do spektaklu, ”Wielki quiz o Panu Tadeuszu”, spotkanie edukacyjno-historyczne, uroczysta sesja Sejmiku Województwa, koncert symfoniczny ”W 100-lecie odzyskania niepodległości” w Filharmonii Zielonogórskiej 9 listopada oraz koncert pieśni patriotycznych w zielonogórskiej Parafii pw. Ducha Świętego (10 listopada o godzinie 19.00). Ponadto 10 listopada mieszkańców Zielonej Góry czekają: rzeźba przestrzenna, walki miejskie w wydaniu grupy rekonstrukcyjnej, Zielonogórski Bieg Niepodległości, a także Wieczór Patriotyczny ”Sto lat Polsko” w świetlicy w Drzonkowie.

WP

Do końca 2018 roku w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości możemy zobaczyć wystawę objazdową ”Ku jedności i niepodległości” w kilku miejscach w Zielonej Górze. 21 listopada o godzinie 19.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej organizuje koncert jazzowy ”W hołdzie wolności”. 25 listopada o godzinie 16.00 możemy wziąć udział w spotkaniu upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Parafii Rzymsko-Katolicka w Zielonej Górze-Drzonków p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej. Natomiast 30 listopada w Muzeum Wsi Lubuskiej odbędzie się wystawa ”Żołnierz polski 1914-1945 w stulecie odzyskania niepodległości”.

Obchody 11. listopada w Zielonej Górze

Decyzją Prezydenta Miasta Zielona Góra, Janusza Kubickiego, harmonogram obchodów Święta Niepodległości 2018 rozpocznie się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej. W samo południe tuż po uroczystości na tamtejszym placu nastąpi odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie wspólny przemarsz zgromadzonych wraz z orkiestrą, kompanią honorową oraz pocztami sztandarowymi na Plac Matejki. Tam odbędzie się oficjalne zgromadzenie z podniesieniem flagi państwowej, odegraniem hymnu Polski, odsłonięciem pomnika upamiętniającego rocznicę, apel pamięci, złożenie kwiatów oraz uczniowski montaż słowno-muzyczny.

Ponadto 11 listopada w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim będą mieć miejsce widowiska plenerowe ”Sen o Niepodległej” w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego oraz ”Niepodległa przybycie” w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Na stadionie przy ul. Sulechowskiej 37 Stowarzyszenie Edukacja-Rozwój organizuje tego dnia Zielonogórski piknik z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a o godzinie 17.00 Zielonogórski Ośrodek Kultury urządza wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP