Trwa ładowanie...

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Szczecinie

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Szczecinie i całym kraju 11 listopada. Ze względu na szczególny charakter tegorocznego święta – stulecia odzyskania niepodległości – poza głównymi uroczystościami odbędzie się też wiele wydarzeń towarzyszących.

Share
Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Szczecinie
Źródło: flickr.com
d10tzyp

Święto Niepodległości 2018 – oficjalne obchody w Szczecinie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2018 w Szczecinie obejmują szereg wydarzeń – 11 listopada w południe na Wałach Chrobrego zostanie odśpiewany hymn państwowy, a następnie odbędzie się defilada, pokaz służb mundurowych oraz koncert orkiestry. W ramach miejskich obchodów 11 listopada na Placu Szarych Szeregów w godzinach 11.00-15.00 odbędą się przeznaczone dla dzieci warsztaty edukacyjno-artystyczne. W międzyczasie przewidziany jest też kolejny już koncert "Mamy dom" w wykonaniu grupy ARFIK – start o godzinie 14.30. O 15.30 będzie można uczestniczyć w uroczystości patriotycznej z udziałem wojska. Ostatnim punktem uroczystości będzie koncert zespołu Tulia, który zdobył rozgłos dzięki oryginalnym, folkowym aranżacjom znanych utworów polskich i zagranicznych artystów.

W Szczecinie organizowany jest też Jarmark Niepodległościowy, który ruszy o godzinie 11.00 w Alei Kwiatowej. Podczas jarmarku organizowane będą warsztaty oraz konkursy dla dzieci, na miejscu znajdzie się również fotobudka z patriotycznymi rekwizytami i stoiska wystawców. Za przygotowanie Jarmarku Niepodległościowego odpowiadają twórcy kampanii "Codziennie Polskę tworzyMY" oraz projektu "Kolorowa Aleja". Wydarzenie poprzedzi Bieg Niepodległościowy.

Obchody 11 listopada w Szczecinie – Bieg Niepodległościowy

Zanim oficjalnie rozpocznie się szczeciński Jarmark Niepodległościowy, z Bulwarów ruszy Bieg Niepodległościowy na 5 km, który zakończy się przy Alei Kwiatowej. Start biegu przewidziano na godzinę 11.11.

d10tzyp

Obchody 11 listopada w Szczecinie – wydarzenia towarzyszące

Wśród wydarzeń towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości 2018 znalazła się inicjatywa szczecińskiego oddziału IPN – biało-czerwony szlak #mojaniepodległa, który ruszył jeszcze w czerwcu tego roku. Główny cel akcji to przybliżenie obywatelem postaci takich jak Józef Piłsudski, Wincenty Witos czy Ignacy Paderewski.

Do świętowania 11 listopada mieszkańców Szczecina zachęca cykl wydarzeń muzycznych "Jesteśmy w domu" odbywający się między 4 a 11 listopada. Osoby zainteresowane mogą uczestniczyć w koncertach prezentujących historię polskiego jazzu i folkloru. Zwieńczeniem muzycznego tygodnia jest koncert "Sto na sto. Muzyczne dekady wolności | Górecki", czyli jeden z organizowanych w całej Polsce koncertów w ramach projektu Sto na Sto.

Na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprasza też Stara Rzeźnia, gdzie odbędzie się wydarzenie "Niepodległość na maszt". Organizacją zajęła się Fundacja Moja Łasztownia współpracująca z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Głównym punktem obchodów 11 listopada ma być wciągnięcie Bandery Polski na "Kapitański Maszt", który znajduje się na Skwerze Kapitanów. Odbędzie się też wernisaż "Wolność" (zobaczymy prace stworzone przez dzieci oraz seniorów), występy dziecięce, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w pogadankach i warsztatach. Na zakończenie dnia Teatr Broadway zaprezentuje spektakl zatytułowany "Śpiewaj Polsko!".

d10tzyp

Podziel się opinią

Share
d10tzyp
d10tzyp
Więcej tematów