Trwa ładowanie...

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Rzeszowie

Świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwa w województwie podkarpackim przez kilka tygodni. W Rzeszowie i innych miastach regionu odbędą się setki imprez i wydarzeń podkreślających wyjątkowy charakter 11 listopada 2018 roku.

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w RzeszowieŹródło: PAP/EPA, fot: Andrzej Grygiel
d194xaa
d194xaa

Rzeszów 11 listopada 2018 – główna część uroczystości

Podczas konferencji prasowej z udziałem Wojewody Podkarpackiego, Ewy Leniart, jej Pełnomocnik do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Karoliny Bogusz, oraz Dyrektora Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Aleksandra Konopka, przedstawiono obszerny program obchodów tegorocznych uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. 11 listopada 2018 roku o godzinie 10.30 w Kościele Farnym rozpocznie się uroczysta Msza Święta, po której nastąpi przejście na Plac Farny, gdzie w samo południe przed Pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli odbędzie się oficjalna część święta.

W tegorocznym programie m.in. złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, hymn państwowy, podniesienie flagi państwowej, wystąpienie Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Apel Pamięci, Salwa Honorowa. Kolejno zobaczymy składanie wieńców oraz wiązanek i usłyszymy Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, po czym przejdzie defilada. Także na 11 listopada 2018 roku zapowiadane jest odsłonięcie Dzwonu Niepodległości na rzeszowskim Placu Farnym, którego budowę sfinansował samorząd województwa.

Podobnie jak w wielu miastach w Polsce czy na świecie, tak i w Rzeszowie 11 listopada w południe organizowana jest akcja ”Niepodległa do hymnu”, czyli zbiorowe śpiewanie hymnu państwowego.

Imprezy towarzyszące 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Świętowanie obchodów 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę województwo podkarpackie rozpoczyna oficjalnie 4 listopada koncertem ”Tryptyk Niepodległa” w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

d194xaa

W sobotę 10 listopada w Rzeszowie odbędzie się istotny element obchodów Narodowego Święta Niepodległości, czyli ”Noc Pamięci”. Zapalone zostaną znicze oraz złożone wieńce w najistotniejszych miejscach pamięci w mieście oraz na całym Podkarpaciu, przykładowo pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie. Zastaniemy tam również posterunki honorowe.

Dodatkowo 11 listopada o godzinie 11.11 stowarzyszenie ”Rzeszów Biega” organizuje 6. PKO Bieg Niepodległości ulicami Rzeszowa. Ubieramy się w białe albo czerwone koszulki, a za biegaczami cały 10-km dystans biegu przebiegnie specjalna ekipa z aż 25-metrową polską flagą. Początek imprezy sportowej przy alei Tadeusza Rejtana w okolicach Centrum Handlowego Plaza, a dodatkowym punktem biegu będzie akcja charytatywna dla 10-letniego Michała.

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (ul. 3-Maja 19) 11 listopada o godzinie 14.00 Listopadowe Spotkanie z Historią. Nastąpi otwarcie wystawy, prelekcje, kiermasz oraz pokazy multimedialne.

11 listopada o godzinie 14.30 w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Sali Kolumnowej przy ul. Grunwaldzkiej 15 odbędzie się koncert ”Polska Niepodległa”. Oprócz wystawy możemy wówczas wziąć udział w występie Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS.

d194xaa

Natomiast 8 grudnia na zakończenie cyklu imprez związanych z uroczystymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Filharmonii Podkarpackiej będzie miał miejsce kolejny koncert. Tym razem ”Niepodległa - pamięć i duma" połączony będzie z Kongresem osób represjonowanych i kombatantów.

Liczne wydarzenia patriotyczne oraz edukacyjne odbędą się także w innych zakątkach Podkarpacia. Spośród największych miast warto wymienić chociażby Przemyśl, Stalową Wolę, Sanok czy Dębicę.

d194xaa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194xaa
Więcej tematów