Trwa ładowanie...
d3m8t9r

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Białymstoku

W Białymstoku z okazji Święta Niepodległości 2018 odbędą się tradycyjne, miejskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W oficjalnych, wojewódzkich obchodach można wziąć udział, udając się 11 listopada na Rynek Kościuszki w Białymstoku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W ramach obchodów 11 listopada w Białymstoku można uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach i wydarzeniach kulturalnych
W ramach obchodów 11 listopada w Białymstoku można uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach i wydarzeniach kulturalnych (Fotolia)
d3m8t9r

Biegi z okazji Święta Niepodległości

W tym roku w Białymstoku odbędą się dwa wydarzenia sportowe z okazji obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą to biegi, które odbędą się odpowiednio 10 i 11 listopada.

W dniu 10 listopada 2018 r. w Białymstoku odbędzie się XVIII Bieg Niepodległości zorganizowany przy okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Długość trasy wynosi 5 km, a uczestnicy wystartują o godz. 11.11 z ul. 11 listopada 28 – dokładne miejsce startu, a jednocześnie meta, to bieżnia Stadionu Lekkoatletycznego "Zwierzyniec". Uczestnicy pobiegną ul. 11 listopada i ul. Wiosenną, a następnie zawrócą przy skrzyżowaniu z ul. Ciołkowskiego.

d3m8t9r

Dnia 11 listopada organizowane jest wydarzenie "Biegnę dla Niepodległej", czyli bieg na dystansie 10 km. Poza głównym biegiem można wziąć udział również w Sztafecie dla Niepodległej, która odbędzie się na dystansie 3 km + 4 km + 3 km. Początek trasy obu biegów to al. Piłsudskiego, a dokładniej punkt obok muralu stworzonego na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Zawodnicy pobiegną ulicami J.K. Branickiego, Miłosza, Zwierzyniecką, 11 listopada, Bulwarami Kościałkowskiego i Legionową. W biegu i sztafecie ma wziąć udział blisko 1600 osób. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Białystok Biega, natomiast bieg otrzymał atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W związku z organizacją biegów niepodległości należy spodziewać się utrudnień w ruchu na ulicach Białegostoku.

Wojewódzkie obchody 11 listopada w Białymstoku

Na 11 listopada 2018 r. w Białymstoku zostały zaplanowane wojewódzkie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapoczątkuje liturgia w Katedrze pw. św. Mikołaja o 7.30, później odbędzie się też uroczyste nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (10.00), a także msza w Katedrze Wniebowzięcia NMP (11.00). Centralne uroczystości z okazji obchodów 11 listopada rozpoczną się o 12.30 przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów będzie można obejrzeć pokaz sprzętu służb mundurowych.

d3m8t9r

Obchody 11 listopada w Białymstoku – wydarzenia towarzyszące

Poza oficjalnymi obchodami Święta Niepodległości 2018 w dniu 11 listopada w Białymstoku zostanie odsłonięty stworzony z okazji stulecia niepodległości mural "Selfie Niepodległości". Instalacja artystyczna powstała przy ul. Zwierzynieckiej 1 z inicjatywy Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Miasto proponuje też rodzinom z dziećmi świętowanie 11 listopada w Ratuszu, gdzie przygotowano dzień otwarty, w którego programie są zajęcia interaktywne, gry i zabawy patriotyczne, a także wystawy stałe i czasowe. W tym dniu uczestniczyć można również w innych wydarzeniach muzealnych, a wśród nich znalazły się wystawa z kuratorskim oprowadzaniem "Białystok wkracza w niepodległość" w Muzeum Historycznym czy zajęcia edukacyjne i oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

100 na 100. Muzyczne dekady wolności – koncert w Białymstoku

W Białymstoku odbędzie się jeden z koncertów organizowanych w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności", czyli serii 11 koncertów na terenie Polski i 11 koncertów w różnych miastach na świecie. Białostocki koncert muzyki klasycznej odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

W związku z obchodami Święta Niepodległości 2018 w Białymstoku mogą pojawić się utrudnienia w ruchu.

d3m8t9r

Podziel się opinią

Share
d3m8t9r
d3m8t9r
Więcej tematów