Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Nie tylko zresztą my, dziś świętują także państwa skandynawskie, Stany Zjednoczone, Litwa, Estonia i Rosja.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto obchodzone jest w Polsce od 2004 roku, wprowadzone na postawie ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
W latach Polski Ludowej 2 maja zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
W tygodniu przed 1 maja ruch w sklepie z artykułami propagandowymi był wyjątkowy. Drzwi praktycznie się nie zamykały. Właścicielka pani Liliana Niewiadomska zachwalała, że u niej można kupić wszystko. Największa flaga, którą sprzedała była na osiem pięter.
Pani Liliana ubolewała jednak, że rzadko przychodzą do niej ludzie prywatni. Zwykle flagi kupują pracownicy urzędów, firm i administratorzy budynków. Tak jak na przykład pani Marysia, która miała do rozwieszenia 24 flagi na budynkach mieszkalnych w Warszawie. 20 musiała dokupić, bo w tamtym roku- jak mówi - w tajemniczych okolicznościach większość zniknęła z kamienic.
Pan Krzysztof Bergchauzen rozwiesił ponad 120 flag w miejscach pamięci narodowej. Podkreślił, że wkładał w to serce, bo jego ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim.
Tomasz Witkowski zajmuje się zawodowo stawianiem masztów flagowych. Jak mówi, na brak pracy teraz nie narzeka. Flagi wywieszamy w przydomowych ogródkach. Czasem są one biało-czerwone, czasem - jak mówi pan Tomasz - są to flagi na przykład pirackie, albo z wizerunkiem bohaterów kreskówek.
Liliana Niewiadomska podkreśliła, że przed 1989 rokiem prawdziwego Polaka można było poznać po tym, że na pochód nie szedł i flagi nie wywieszał, teraz odwrotnie.
Dzieci bez zająknięcia odpowiadają na pytanie o barwy narodowe, tymczasem dorosłym, czasem się to miesza. Na przykład prezydent Lech Kaczyński jeździł samochodem udekorowanym flagą Monako. Elżbieta Matuszewska z NIK-u nie ukrywa, że gdyby w tym czasie zdarzyła się kontrola w Pałacu Prezydenckim, na pewno zwróciłaby na to uwagę. NIK konrolował urzędy państwowe półtora roku temu, i wtedy raport nie wypadł najlepiej. Na trzynaście urzędów w ośmiu stwierdzono nieprawidłowości w używaniu godła, a w jedenastu flagi.
Święto Flagi ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych.