Święto Chrztu Pańskiego wiernych obrządków wschodnich
Na pamiątkę Chrztu Jezusa, prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy, obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu.
Według kalendarza juliańskiego przypada ono 19 stycznia. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w prawosławnym roku liturgicznym.
Największe skupiska wiernych Cerkwi są w województwie podlaskim. W prawosławnej katedrze pw. Św. Mikołaja w Białymstoku wtorkowej uroczystości przewodniczy ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub. Na koniec liturgii poświęcona będzie woda w studni przy tej świątyni.
W niektórych parafiach województwa podlaskiego okolicznościowe nabożeństwa odbyły się już w nocy lub nad ranem, podobnie jak w okresie świąt Bożego Narodzenia. Część wiernych pościła też w dniu poprzedzającym święto, traktując go jak jego wigilię. Wieczorem jedli uroczystą postną kolację, podobną właśnie do wigilijnej.
Zwyczajem związanym ze Świętem Jordanu są procesje do najbliższych zbiorników wodnych (rzek, stawów lub jezior), tam gdzie jest taka możliwość. Chodzi o symboliczne poświęcenie przyrody. Tam gdzie wodę pokrywa lód, wycinane są przeręble w kształcie krzyża, a miejsce, gdzie przychodzi procesja, jest dekorowane, np. choinkami. Woda święcona jest poprzez zanurzenie krzyża.
W woj. podlaskim takie uroczystości odbywają się rokrocznie m.in. w Gródku, Narewce, Królowym Moście, Dubiczach Cerkiewnych i Drohiczynie. W Siemiatyczach, gdzie uroczystości przewodniczy biskup Jerzy, wierni z dwóch parafii prawosławnych tradycyjnie spotkają się nad miejscowym zalewem.
Po uroczystości wierni zabierają poświęconą wodę do domów i będą przechowywać ją jako źródło łask. Poświęcą nią miejsca swego zamieszkania, a podczas różnych uroczystości postawią na stołach obok soli i chleba jako ochronę przed złymi mocami. Niektórzy piją ją też w czasie choroby lub przecierają nią bolące miejsca.
Po Święcie Jordanu rozpoczyna się w Cerkwi okres duszpasterskich wizyt. Wtedy właśnie duchowni używają poświęconej wody do święcenia mieszkań i domowników.
Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych w kraju na ok. 550-600 tys. Połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, przede wszystkim w Białymstoku i powiatach: bielskim, hajnowskim i siemiatyckim.