Trwa ładowanie...
drzzgnr
07-08-2004 17:50

Święto Bambrów w Poznaniu

Po raz dziewiąty obchodzono w sobotę w Poznaniu
Święto Bamberskie, które jest nawiązaniem do pierwszego osadnictwa
mieszkańców Bambergii w podpoznańskich wsiach. Podczas święta
zbierano pieniądze na spłacenie długu po wybudowaniu Muzeum
Bambrów Poznańskich.

drzzgnr
drzzgnr

Pierwszego sierpnia 1719 roku podpisany został pierwszy kontrakt między poznańskim magistratem a przybyszami z Bambergu. Kontrakt dotyczył osadnictwa Bambrów w podpoznańskim Luboniu.

Od dziewięciu lat, na pamiątkę tego wydarzenia, Towarzystwo Bambrów Poznańskich, w każdą pierwszą sobotę sierpnia organizuje Święto Bamberskie. Co roku na rozpoczęcie święta jest odczytywany fragment zaproszenia Bambrów do dziesiejszej Wielkopolski.

Osadnicy przyjechali do Wielkopolski przetrzebionej wojną i zarazami. Zamieszkali w podpoznańskich wsiach, które z czasem zostały włączone do miasta. Zasymilowali się z mieszkańcami Wielkopolski, między innymi dlatego, że także byli katolikami.

Potomkami Bambrów są między innymi arcybiskup Juliusz Paetz, wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser i poseł UP Andrzej Aumiller.

drzzgnr

Bambrzy tak dalece wniknęli w społeczeństwo Poznania, że można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, iż nie ma mieszkańca stolicy Wielkopolski, który nie miałby domieszki krwi bamberskiej - powiedziała w sobotę prof. Maria Paradowska, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskiech.

Podczas święta zbierano pieniądze na spłacenie długów powstałego po wybudowaniu Muzeum Bambrów. Muzeum prowadzone społecznie przez członków towarzystwa, jest otwarte dwa razy w tygodniu. W pierwszym półroczu ekspozycję zwiedziło ponad 6 tysięcy osób.

Budowa Muzeum Bambrów Poznańskich rozpoczęła się w połowie 2003 roku. Wykonawcę wyłoniono w przetargu zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Muzeum otwarto 29 listopada 2003 roku.

W czasie realizacji inwestycji okazało się, że Towarzystwo Bambrów Poznańskich nie ma pieniędzy na zapłatę faktur wykonawcy. Na konto towarzystwa wpłynęło 400 tys. złotych przekazane przez Miasto Poznań. Według towarzystwa, ze swoich wcześniejszych obietnic wycofali się prywatni sponsorzy i inne władze samorządowe. Jak poinformowali organizatorzy święta w niedzielę będzie wiadomo ile pieniędzy udało się zebrać.

drzzgnr

Określenie "Bamber" szybko przestało dotyczyć wyłącznie przybysza z Bambergu. Już ponad 100 lat temu stosowano je do wszystkich chłopów z podpoznańskich wsi.

Święto Bamberskie odbywa się co roku na poznańskim Starym Rynku, obok studzienki z figurą niosącej wodę Bamberki. W sobotę figurka została udekorowana girlandami z liści i biało-czerwonych kwiatów.

W sobotę po raz kolejny członkowie Towarzystwa Bambrów Poznańskich wręczyli odznakę "Złotej Bamberki". W tym roku za zasługi dla rozwoju bamberskiej kultury otrzymał ją senator poznański piekarz Jan Nowak.

Goszczący na Starym Rynku w sobotnie południe mogli spróbować "szneki z glancem" (lukrowanej drożdżówki) i "pyrów z gzikiem" (ziemniaków z twarogiem).

drzzgnr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drzzgnr
Więcej tematów