PolskaŚwiatowy Tydzień Mózgu budzi duże zainteresowanie

Światowy Tydzień Mózgu budzi duże zainteresowanie

Obchody Światowego Tygodnia Mózgu budzą duże zainteresowanie Polaków - powiedziała jedna z koordynatorek obchodów, prof. Katarzyna Nałęcz. Od poniedziałku w Warszawie i Krakowie najwybitniejsi polscy naukowcy tłumaczą, jak fascynującym narządem jest mózg.

18.03.2005 | aktual.: 18.03.2005 19:11

Znani specjaliści w zakresie neurobiologii, biologii, biochemii, radiologii, psychologii, psychiatrii, robotyki, biocybernetyki, inżynierii i optyki biomedycznej oraz weterynarii wygłaszają wykłady w warszawskim Pałacu Staszica - siedzibie Polskiej Akademii Nauk, oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dwa polskie miasta przyłączyły się tym samym do światowych obchodów Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week), w których udział biorą także m.in. Australia, Chiny, Niemcy, Indie, Iran, Rosja, RPA, Szwecja, Uganda czy Wielka Brytania.

W Polsce Światowy Tydzień Mózgu obchodzony jest po raz siódmy. Wykłady cieszą się dużą popularnością. Przychodzą na nie ludzie młodzi i starzy. Impreza ta staje się już powoli polską tradycją - ocenia prof. Nałęcz.

Tematyka wykładów jest bardzo zróżnicowana: jakie są psychofizjologiczne różnice między "rannymi ptaszkami" i "nocnymi markami", jak mózg reaguje w trakcie zachowań seksualnych oraz jak miłość macierzyńska kształtuje mózg dziecka - to tylko niektóre z omawianych problemów.

W Warszawie możliwości diagnostyki obrazowej ośrodkowego układu nerwowego przedstawił szef Zakładu Radiologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, doc. Andrzej Urbanik.

Historia obrazowania mózgu rozpoczęła się od odkrycia promieni rentgenowskich w roku 1895 - opowiadał Urbanik. Stosowana od 1972 roku tomografia komputerowa pozwala zobaczyć guzy czy krwiaki. Natomiast najnowocześniejsza z metod - technika rezonansu magnetycznego - pozwala uzyskać obrazy tkanek miękkich dokładniejsze niż w przypadku promieniowania rentgenowskiego.

O tym, w jaki sposób o zachowaniach seksualnych w dużym stopniu decyduje mózg, opowie w sobotę w Krakowie znany neurobiolog, prof. Jerzy Vetulani.

U ludzi struktura mózgu wpływa na orientację seksualną. Badania nad biologiczną odmiennością mózgu mężczyzn wykazały istnienie różnic w rejonie mózgu zwanym podwzgórzem u mężczyzn o orientacji homo- i heteroseksualnej - przypomina prof. Vetulani.

Organizatorami Tygodnia Mózgu w Warszawie są Polskie Stowarzyszenie na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA oraz Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, w Krakowie zaś - Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika. Sponsorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Nauki i Informatyzacji oraz organizacja The European DANA Alliance for the Brain.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)